Qeveria e re ta ēlirojė ekonominė e sunduar nga oligarkėt

Mosbesimi i shumicės sė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės ndaj Qeverisė sė "elefantėve", qė drejtohej nga Isa Mustafa, si dhe vendimi pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė jashtėzakonshme sikur e ka ngjallur shpresėn te bizneset e ndershme dhe ekspertėt e ekonomisė dhe pėrfaqėsuesit e bizneseve se pėr vendin po vijnė ditė mė tė mira. Shih pėr kėtė, ata me tė drejtė e shtrojnė pėr diskutim ēėshtjen se kur do tė shkapet ekonomia e brishtė kosovare nga mafio-oligarkėt e inkriminuar nė krim tė organizuar.
Monopolet duhet tė ndalen, qė tė zhvillohet vendi

Mosbesimi i shumicės sė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės ndaj Qeverisė sė "elefantėve", qė drejtohej nga Isa Mustafa, si dhe vendimi pėr mbajtjen e zgjedhjeve tė jashtėzakonshme sikur e ka ngjallur shpresėn te bizneset e ndershme dhe ekspertėt e ekonomisė dhe pėrfaqėsuesit e bizneseve se pėr vendin po vijnė ditė mė tė mira. Shih pėr kėtė, ata me tė drejtė e shtrojnė pėr diskutim ēėshtjen se kur do tė shkapet ekonomia e brishtė kosovare nga mafio-oligarkėt e inkriminuar nė krim tė organizuar.

Ata pyesin se a do tė vazhdojė agonia e kapjes sė shtetit nė sferėn ekonomike edhe pėr mandatin e ardhshėm qeverisės, ku njerėzit e Pronto-politikės dhe Pronto-oligarkėve tė bizneseve do ta thellojnė kapjen dhe do ta vazhdojnė agoninė e monopoleve. Ata thonė se janė skeptikė se me tė njėjtėn kastė politike nė pushtet, me ata qė u dhanė vulė monopoleve nuk do tė ketė kurrė luftim tė tyre, pėrkundrazi vetėm fuqizim tė tyre.

Monopolet hiqen nėse sundon ligji

Nėnkryetari i Shoqatės sė Naftėtarėve tė Kosovės, afaristi Ramadan Maloku, duke folur nė emėr tė pėrfaqėsuesve tė kėtyre bizneseve kosovare, ėshtė i mendimit se shkapja e shtetit dhe ekonomisė kosovare nga mafio-oligarkėt e inkriminuar nė krim tė organizuar mund tė ndodhė vetėm pas zgjedhjeve tė ardhshme nacionale, por me njė kusht qė gjyqėsori tė jetė i pavarur dhe i paanshėm nė punėn e tij dhe mos tė jetė i ndikuar nga politika ditore.

Afaristi Maloku ėshtė i bindur se agonia pėr kapjen e shtetit nė mandatin e ardhshėm mund tė ndodhė vetėm tek ata mandatarė qė e kanė si pikėsynim tė tyre tė vetin qė tė pasurohen e jo t'i pėrmbushin premtimet zgjedhore."Monopolet mund tė luftohen vetėm me njė mobilizim tė tė gjithėve, por vetėm duke i luftuar dhe duke i eliminuar nė tėrėsi", potencoi ai.

Mirėpo, sipas Malokut, qė tė arrihet ky sukses nė kėtė luftė ndaj monopoleve qė po e shkatėrrojnė ekonominė e brishtė tė Kosovės, kjo varet nga mėnyra e luftimit tė tyre, por edhe nga marrja e masave ligjore nga ana e institucioneve gjyqėsore.

Politika e lidhur me krimin ekonomik

Analisti Florim Rudhani ėshtė i mendimit se nėntoka me oligarkėt tė lidhur me politikan rrėzuan Qeverinė, dhe tė njėjtėt tashmė janė duke krijuar skema tė reja, por me klasė politike tė vjetėr. "Shih pėr kėtė, ekonomia e kapur nga kjo klasė politike na bėnė tė japim vlerėsimin se edhe nuk duhet tė presim shkapjen e ekonomisė nga mafia oligarkike e lidhur me krim tė organizuar", tha ai."Qeveria e ardhshme do tė jetė vetėm vazhdimėsi e qeverive tė kaluara, por nuk mendoj se do tė kemi ndryshime substanciale tė gjendjes ekonomike nė Kosovė, ngase edhe mė tej populli do tė vuajė, ndėrsa grupe politike tė lidhur me krimin dhe korrupsionin vetėm se do t'u shtohen pasuritė e tyre tė fituara nė mėnyrė tė paligjshme", u shpreh analisti Rudhani. "Fuqizimi i tyre vetėm sa do tė ngrihet nga kjo klasė politike qė vulosi monopolet, patėm akuza pėr homologimin e veturave nga Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė qė e kap vlerėn e 20 milionė euro, qė nuk po mund ta shkapin. Ndaj, ēfarė do tė ndodhė kur z. Fatmir Limaj tė dalė nė debat pėrballė ministres sė MTI-sė, dhe tė shpjegojė detajisht me fakte tė kundėrtėn e asaj ēka ėshtė akuzuar ai nga znj. Hykmete Bajrami", ka theksuar ai.

Ndryshimi i Qeverisė, shpresė pėr kthesė

Eksperti i ekonomisė, Dardan Grapci, tha se ekonomia e vendit mund tė shkapet vetėm kur tė ndryshohet Qeveria dhe institucionet e Kosovės. "Kjo pėr shkak se kėta njerėz, individė, qė kanė punuar deri mė sot ishin nė shėrbimin e mafio-oligarkėve, ndaj sė kėndejmi ata duhet qė tė dalin jashtė skenės politike dhe tė njėjtėt duhet qė tė pensionohen, ngase si thonė qytetarėt, atyre tashmė u ka skaduar afati i pėrdorimit". Prandaj, sipas tij, me njerėz tė rinj nė Qeveri dhe institucione, ekonomia e Kosovės mund tė ndryshojė pėr tė mirė, sepse vetėm tė rinjtė dhe politikanėt e drejtė e kanė vendin brenda Qeverisė dhe kėta tė rinj janė e ardhmja dhe ndryshimi pėr kėtė vend ku po jetojmė.

Eksperti Grapci uron qė Qeveria e ardhshme mos tė ecė hapave tė njėjtė sikur Qeveria e kaluar, por nevojitet qė tė ecin me hapat e njė ndryshimi qė do t'u hapė sytė investitorėve dhe BE-sė. "Ndaj, me tė drejtė presim se edhe ata si miqtė tanė qė janė do ta kuptojnė se Kosova di tė bėjė ndryshime kur dėshiron dhe se di si ta luftojnė korrupsionin dhe krimin ekonomik", tha ai. "Shpresoj qė njerėzit e rinj, qė do hyjnė nė Qeverinė e re tė Kosovės pas 11 qershorit , pritet se do jenė dukshėm mė pozitivė se ata tė qeverive tė mėhershme dhe se tė njėjtėt do tė jenė pro ndryshimit dhe se do tė kenė edhe mė shumė vizion pėr Kosovėn", potencoi Grapci./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma