Spinaqi parandalon sulmet e zemrės, sulmet e trurit dhe diabetin

Besohet se 80 pėr qind e amerikanėve kanė mungesė tė magnezit, i cili ėshtė mineral tejet i rėndėsishėm dhe pėrgjegjės pėr mbi 300 funksione biokimike nė trup.
Hulumtimet e ndryshme kanė treguar se magnezi luan rol tė rėndėsishėm nė parandalimin e problemeve serioze shėndetėsore, ndėrsa sipas njė studimi tė fundit, mbi njė milion njerėz pėrgjatė nėntė shteteve tė ndryshme tė cilėt kishin konsumuar magnez kishin raportuar tė kenė rrezik mė tė vogėl pėr zhvillimin e disa nga sėmundjet mė tė rrezikshme.

Ata kishin raportuar pėr 10 pėr qind rrezik mė tė vogėl pėr zhvillimin e sėmundjeve tė zemrės, 12 pėr qind rrezik mė tė vogėl pėr tė pėsuar sulm nė tru dhe 26 pėr qind rrezik mė tė vogėl pėr tė zhvilluar tipin 2 tė diabetit.

Pra, mungesa e magnezit ju bėn mė tė prirė tė zhvilloni sėmundje tė ndryshme tė rrezikshme, ndėrsa spinaqi ėshtė burim i shkėlqyeshėm i magnezit, dhe rrjedhimisht do t’ju bėjė mė pak tė prirė ndaj sėmundjeve tė ndryshme vdekjeprurėse.

Keni parasysh se njė gotė spinaq pėrmban 157 miligramė, e bashkė me magnezin, spinaqi e furnizon trupin me vitamina thelbėsore dhe minerale tė cilat i duhen trupit pėr tė funksionuar mirė. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma