Ushtrimet fizike ngadalėsojnė plakjen

Ushtrimet fizike me intensitet tė lartė mund tė reduktojnė efektet e moshės nė nivelin qelizor tė njeriut dhe ta pakėsojnė plakjen me 9 vjet, thuhet nė njė studim, transmeton Zėri i Amerikės.
"Fakti qė je 40 vjeē nuk do tė thotė se je 40 vjet biologjikisht", thotė profesori i Universitetit Brigham Young, Larry Tucker.

"Tė gjithė e dimė, se njerėzit mund tė duken mė tė rinj se sa mosha e tyre e vėrtetė. Sa mė aktivė tė jemi fizikisht, aq mė pak na plaket trupi biologjikisht", thotė profesori.

Studimi, i botuar nė gazetėn "Preventive Medicine” – Mjekėsia Parandaluese, zbuloi se njerėzit me aktivitet tė lartė fizik, kanė qeliza mė tė reja, bazuar tek matja e gjatėsisė sė telomereve tė tyre.

Telomeret janė pjesa fundore proteinike e kromozomeve njerėzore, tė cilat shkurtohen me kalimin e moshės, ngaqė sa herė qė njė qelizė riprodhohet, ajo shkurtohet. Ushtrimet fizike duket se e mėnjanojnė kėtė proces.

Tucker thotė se tė rriturit qė kryejnė shumė ushtrime fizike i kanė telomeret 9 vjet mė tė reja se sa njerėzit qė nuk kryejnė ushtrime dhe 7 vjet mė tė reja se tė personave qė kryejnė ushtrime fizike nė mėnyrė tė moderuar.

Pėr t’u konsideruar si individė shumė aktivė, gratė duhet tė vrapojnė tė paktėn nga 30 minuta 5 herė nė javė dhe burrat tė vrapojnė nga 40 minuta 5 herė nė javė.

"Nėse do tė shohėsh ndryshim nė ngadalėsimin e plakjes biologjike, pak ushtrime nuk janė tė mjaftueshme. Nevojitet stėrvitje e rregullt fizike dhe me intensitet tė lartė."- thotė prof. Tucker.

Ai arriti nė kėtė pėrfundim pasi studjoi tė dhėnat e 5,823 tė rriturve, tė cilėt u pėrfshinė nė studimin e Qendrave Amerikane pėr Kontrollin e Sėmundjeve, tė Shėndetin Kombėtar dhe Studimit tė Ushqyerjes, tė cilat matėn gjatėsinė e telomereve tė personave tė pėrfshirė nė studim. Shkencėtarėt morėn nė konsideratė nė kėtė studim edhe nivelet e aktivitetit fizik tė pjesėmarrėsve.

Telomeret mė tė shkurtėra u vunė re tek njerėzit qė kishin njė jetė sedentare; diferenca mes telomereve tė tyre dhe tė atyre qė kryejnė ushtrime fizike me intensitet tė ulėt nuk ishte shumė e ndryshme.

Prof. Tucker tha se ende nuk dihen arsyet pėrse aktiviteti fizik parandalon shkurtimin e telomereve.

"Ne e dimė se aktiviteti fizik i vazhdueshėm ndihmon nė pakėsimin e vdekjeve dhe nė zgjatjen e jetės dhe tani e dimė qė pjesėrisht ky avantazh mund tė realizohet nė saje tė ruajtjes sė gjatėsisė sė telomereve", - tha ai.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma