Riza Halimi takoi ambasadorin e Suedisė nė Beograd, Jan Lundin

Nė hapsirat e selisė qėndrore tė Partisė pėr Veprim Demokratik, kryetari i PVD-sė, Riza Halimi priti Ambasadorin e Suedisė Jan Lundin tė shoqėruar me kėshilltarėt dhe stafin e tij diplomatik.
Gjatė takimit ambasadori Lundin u njoftua nga kryetari Halimi me gjendjen sociale dhe ekonomike me tė cilat ballafaqohen qytetarėt e Preshevės.

Pėrveē temave politike interes tė madh pēr delegacionin e ambasadės sė Suedisė tė udhėhequr nga vet Ambasadori Lundin ishin edhe problematika e ujit tė pijshėm dhe menaxhimit tė mbeturinave.

Pas takimit Ambasadori i Suedisė, shkėlqėsia Lundin para mediave deklaroi se me kryetarin Halimi janė dakorduar qė nė njė tė ardhme tė afėrt, nėn organizimin e Ambasadės sė Suedisė do tė realizohet njė takim me kryetaren e Preshevės, Ardita Sinani dhe pėrfaqėsuesit e ambasadave tė shteteve tė tjera nordike dhe evropiane nė Serbi me ē'rast do tė diskutohet pėr zgjidhjen e problematikave qė kanė tė bėjnė me ujin e pijshėm dhe menaxhimin e mbeturinave, por gjithashtu tė shihen mundėsitė pėr tė ndihmuar edhe zhvillimin ekonomik tė Komunės sė Preshevės.

Kryetari i PVD-sė, Halimi pėr media deklaroi se takimi me Ambasadorin suedez ishte shumė i frytshēm duke biseduar pėr shumė probleme nga tė gjitha sferat shoqėrore nė Preshevė veēanėrisht, por duke mos i harruar asnjėherė edhe problematikat me tė cilat pėrballen shqiptarėt nė komunėn e Medvegjės dhe Bujanocit.

Me kėtė rast ish deputeti Halimi deklaroi se mbetet me shpresė se pas kėtij takimi tė gjatė nė rradhė janė hapat konkret e qė do tė pėrmirėsojnė gjendjen e komunės sė Preshevės./Titulli.com/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma