Kosovarėt, tė tretėt pėr natyralizim nė Austri

Mė sė shumti janė natyralizuar boshnjakėt (368 persona). Pas tyre vijnė turqit, me 223 dhe nė vendin e tretė, me 166 tė natyralizuar tė rinj, vijnė kosovarėt.
Nė tre muajt e parė tė kėtij viti, nė Austri janė natyralizuar (kanė marrė pasaportat austriake gjithsej 2422 shtetas tė huaj, nė mesin e tė cilėve 21 kanė qenė me vendqėndrim jashtė Austrisė. Sipas zyrės austriake tė statistikės (Statistik Austria), nė periudhėn janar-mars janė natyralizuar 16.1 pėr qind mė shumė tė huaj se nė periudhėn e njėjtė tė njė viti mė parė, shkruan orf.at. Atėbotė kishin qenė 2086 veta qė kishin fituar pasaportėn austriake, transmeton albinfo.ch.

Ky shtim pėrbėn vazhdimėsi nė trendin e regjistruar nga viti 2011 e kėndej tė rritjes sė numrit tė natyralizimeve.

Mė shumė se njė e treta e personave qė kanė marrė pasaportėn zvicerane (889 ose 36.7%) kanė qenė tė lindur nė Austri.

Sikurse edhe nė periudhat e mėparshme, mė sė shumti janė natyralizuar boshnjakėt (368 persona). Pas tyre vijnė turqit, me 223 dhe nė vendin e tretė, me 166 tė natyralizuar tė rinj, vijnė kosovarėt. Serbėt me 159 janė nė vendin e katėrt tė kėsaj liste.

http://www.albinfo.ch/kosovaret-te-tretet-per-natyralizim-ne-austri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma