Mehmeti: U ktheva nga Zvicra tė jem kryetar komune, zyra e diasporės derė e hapur

Xhelal Mehmeti, nė qeverisjen e re tė formuar nė komunėn e Preshevės ėshtė caktuar tė udhėheq zyrėn pėr diasporėn qė do tė mbaj komunikimet me mėrgatėn shqiptare. Ai gjatė njė bisede pėr Titulli.com ėshtė shprehur se kjo zyrė do t’i shėrbej popullatės shqiptare qė pėrkohėsisht jeton nė diasporė.
Ai ka folur edhe pozitėn e tij qė mbanė brenda subjektit politik tė PVD-sė nė Preshevė dhe tregoi planet mė tė cilat kishte ardhur nga Zvicra.

“Duke marrė parasysh kthimin tim nga diaspora dhe me synim qė tė jem i pari i komunės normal. kryetarja aktuale shpalosi ambiciet e saja pėr kryetare dhe mori njė pėrkrahje nga subjekti, edhe pse tėrė fushatėn e udhėhoqėm me propagandė qė nėse kryetari i komunės do ti takoj PVD-sė atėherė unė do tė jem kryetar”, theksoi Mehmeti pėr Titulli.com.A mendoni se diaspora shqiptare ėshtė e gatshme tė bashkėpunojė me pėrfaqėsuesit nė vendlindje?

Mehmeti: Po unė personalisht mendoj se Diaspora ėshtė e gatshme tė bashkėpunoj me vendlindjen e vet e sidomos tash edhe nė mėnyrė institucionale mes zyrė sė diasporės. Diaspora gjithmonė ka qenė e gatshme tė bashkėpunoj edhe pse nuk ka pasur institucion ku ka mundur tė drejtohet cila do formė apo nevojė qė pa pasur. Diaspora e ka merituar qė tė kėtė njė zyre ku do tė mundet tė i drejtohet qytetit tonė apo vendlindjes sė tyre pėr ēfarėdo nevoje.2. Cili do tė jetė rolin i zyrės sė diasporės qė ėshtė hapur nė komunėn e Preshevės?

Mehmeti: Rroli i kėsaj zyre do tė jete shumė i rėndėsishėm pėr diasporėn, sepse kjo zyrė ėshtė themeluar pėr ti shėrbyer mėrgatės sonė pėr ēfarėdo nevoje por veēanėrisht, shėrbimet publikut, tė shpejta, pėr ēfarėdo keqkuptime apo zvarritje tė shėrbyesve dhe nėse mėrgimtarėt janė tė pakėnaqur lirisht munden tė drejtohen nė zyrėn e Diasporės. Informacione pėr ēfarėdo nevoje, bashkėpunime me gjitha OJQ-tė qė janė themeluar dhe qė janė aktiv do te ju afrojmė bashkėpunim, me gjitha fondacionet e bashkėsive lokale nė diaspore. Mėrgimtaret do tė njoftohen pėr gjitha proceset nė vendlindjen e tyre si nė aspektin e zhvillimit ekonomik po ashtu edhe nė raste urgjente.3. Ēfarė aktivitete keni planifikuar nė tė ardhmen pėrmes kėsaj zyre?

Mehmeti: Do tė organizohen samite tė ndryshme, takime me Diasporėn ku do tė njoftohen rreth mundėsive tė investimeve dhe informacioneve, ēka ofron komuna pėr investime tė ndryshme, do tė organizojmė takime tė ndėrsjella si nė diaspore ashtu edhe nė vendlindje. Do tė diskutohen pėr gjitha nevojat qė kanė mėrgimtarėt po ashtu nevojat e vendlindjes, gjatė sezonit veror do tė bėhen organizime tė ndryshme aktivitete me mėrgimtarėt.4. A jeni tė kėnaqur me pozitėn qė mbani me qeverisjen e re komunale?

Mehmeti: Duke marrė parasysh kthimin tim nga diaspora dhe me synim qė tė jem i pari i komunės normal qė nuk mundė tė them qė jam i kėnaqur, e sidomos pas ndryshimeve tė fundit qė pozitėn e kryetarit tė komunės e morri PVD. Mbase nuk munda ta arrisė atė pozitė pasi qė kryetarja aktuale shpalosi ambiciet e saja pėr kryetare dhe mori njė pėrkrahje nga subjekti, edhe pse tėrė fushatėn e udhėhoqėm me propagandė qė nėse kryetari i komunės do ti takoj PVD-sė atėherė unė do tė jem kryetar. Kjo nuk ndodhi siē ishte planifikuar, por unė do tė mundohem nė tė gjitha format qė ta jap kontributin tim aty ku ka nevojė komuna jone./Titulli.com/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma