Haziri: Nė historinė e Gjilanit, komuniteti shqiptarė dhe turk janė vėllezėr tė njė gjaku

Gjilan - Dita e Turqve, 23 prilli ėshtė shėnuar sot nė Gjilan, me njė program tė pasur kulturor dhe artistik, i cili filloi me intonimin e himneve tė Kosovės dhe Turqisė dhe tė pranishėm nė kėtė takim ishin kryetari i Komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri, ministri i Administratės Publike, Mahir Yakcilar, ambasadorja e Turqisė nė Kosovės, Kivilcim Kilic, zėvendės ministri i Punėve tė Jashtme tė Turqisė, Ahmet Yıldız, komandanti i Policisė sė Kosovės nė Gjilan, KFOR-i dhe qytetarė tė shumtė.
Nė fjalėn e tij para tė pranishmėve, kryetari i Komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziri ka uruar komunitetin turk nė Gjilan pėr festėn e tyre, duke i falėnderuar pėr angazhimin dhe pėrpjekjet e tyre pėr tė ndėrtuar, zhvilluar dhe pėr tė qenė pjesė e proceseve tė rėndėsishme tė jetės sė Gjilanit qė nga viti 1600 e deri mė sot.

“Ardhja e vėllezėrve tanė kėtu, e zėvendėsministrit tė Punėve tė Jashtme, Yıldız, e ministrit, Yakcilar, ambasadores, Kilic, zėvendės ministrit Kader Hysein, bashkėqytetarėve dhe shumė personaliteteve tjera me rėndėsi na bėnė krenar pėr tė ecur bashkėrisht pėrpara. Natyrisht qė viti 1920, fillimi i parlamentit Turk dhe shėnimi i datės 23 prill, neve na nderon, sepse historia e Gjilani, qė tash nuk ėshtė e lidhur me vitin 1800, por, qė nga viti 1600, kur komuniteti shqiptarė e turk nė Gjilan, kanė bėrė ndėrtimin e “Atik” xhamisė”, ka thėnė kryetari Haziri.

Ai ka thėnė se historia e qytetit tė Gjilanit nuk ndahet ne shqiptarė e turq, sepse ata kanė qenė vėllezėr tė njė gjakut, tė pa ndarė nė asnjė pjesė tė jetės dhe bashkėrisht kanė ndėrtuar edhe qytetin e Gjilanit.

Haziri ka thėnė poashtu se kontributi i tyre, pėr lirinė e Kosovės, tė Gjilanit pėr zhvillimin ekonomik dhe tė gjitha tė mirat qė ne sot i gėzojmė janė tė pėrbashkėta, nuk ndahen dhe janė pjesė tė pėrbashkėta tė historisė sė rrugėtimit tonė.

Nga ana e tij ministri Yakcilar, zv.ministri, Yıldız dhe ambasadorja Kilic, kanė uruar tė gjithė qytetarėt e komunitetit turk dhe gjithė qytetarėt e Gjilanit, pėr punėn e bėrė pėr trajtimin qė bėhet dhe pėr zhvillimin e pėrbashkėt qė ndodh nė kuadėr tė zhvillimit tė vendit dhe shoqėrisė nė pėrgjithėsi.

Yildiz ka thėnė se Kosova ėshtė nė zemrat e turqėve, ėshtė pjesė e fuqishme e politikės sė jashtme tė Turqisė duke spikatur se vendi i Kosovės ėshtė anėtarėsimi nė bashkėsinė ndėrkombėtare, nė Bashkimin Evropian dhe nė strukturat euro-atlantike./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma