Kanga jonė dikur dhe sot

Nga Demir Krasniqi
Kanga jonė e bukur seē po qanė me lot –
Ku jam kanė dikur e ku kam mbėrri sot ?!

Seē po gjėmon fusha, bjeshka edhe mali –
Me kangė tona n’ zero na ka ra morali !

Dikur knojshin burrat n’ oda tė vėllaznive –
Sot po knojnė figurat n’ ekrane televizive !

Dikur nėpėr oda knojshin kangė tė vjetra –
Sot n’ televizione kėndojnė djemtė me mjekra !

Dikur knojshin n’ oda burrat me qostekė –
Sot n’ televizione knojnė djemtė me bistekė !

Dikur knojshin burrat n’ ēifteli me tela –
Sot n’ televizione knojnė n’ tirq pa kapela !

Dikur knojshin burrat n’ oda e n’ konak –
Sot n’ televizione femrat knojnė cullak !

Dikur knojshin burrat n’ oda der’ n’ sabah –
Sot n’ televizione po knojnė me kamė n’ krah !

Dikur knojshin femrat me defe te kashta –
Sot n’ televizione knojnė me gjinj pėrjashta !

Dikur knojshin femrat me bosht e me shtiza –
Sot n’ televizione po knojnė me kėrthiza !

Dikur knojshin femrat nėpėr boronica –
Sot n’ televizione po knon prapanica !

Dikur n’ dasma ndihej jehona e kangėve –
Sot n’ televizione po knojnė ndėrmjet kamėve !

Dikur nėpėr oda knojshin trimat n’ male –
Sot n’ televizione knohen kangė banale !

Dikur nėpėr oda knojshin kangė tė punės –
Sot n’ televizione knohen kangė tė puthjes !

Dikur nėpėr oda knojshin kangė pėr jetė –
Sot n’ televizione knojnė me kamė pėrpjetė !

Gjilan, mė 21.04.2017.

Demir Krasniqi

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma