Me pėrkrahjen amerikane Veseli javėn e ardhshme procedon Demarkacionin nė Kuvend

Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Kadri Veseli, ka zhvilluar njė bisedė telefonike me Zėvendės/Ndihmės Sekretarin e SHBA-sė, Hoyt Brian Yee, ku kanė diskutuar pėr zhvillimet politike nė Kosovė dhe bashkėpunimin mes Kosovės dhe SHBA-sė.
Sipas njoftimit nga zyra pėr Informim e Kuvendit tė Kosovės, diplomati amerikan Hoyt Yee e ka pėrgėzuar Veselin pėr lidershipin e treguar nė vendimmarrje, me theks tė veēantė e vlerėsoi partneritetin qė FSK tė shndėrrohet nė ushtri nė koordinim me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, transmeton Telegrafi.

Gjatė bisedės me diplomatin amerikan, Kryetari Veseli u shpreh se institucionet e Kosovės duhet tė marrin vendime tė mėdha, sepse, nė tė kundėrtėn, ato e humbin kuptimin.

Nė kėtė drejtim, ata u pajtuan qė Demarkacioni tė procedohet nga Qeveria pėr miratim nė Kuvend javėn tjetėr.

Veseli dhe diplomati amerikan Hoyt Yee kanė biseduar edhe pėr reformat nė drejtėsi, tė cilat duhet tė vazhdojnė dhe tė gjitha institucionet duhet tė angazhohen qė reforma nė drejtėsi tė jetė njė sukses.

Kryetari Veseli e ka falėnderuar diplomatin Hoyt Yee pėr mbėshtetjen e vazhdueshme amerikane pėr Kosovėn, ndėrsa e ka ftuar atė pėr njė vizitė tjetėr nė Kosovė.

Diplomatin amerikan Hoyt Yee e konfirmoi se do tė rikthehet shumė shpejt pėr njė vizitė nė Kosovė, thuhet nė njoftim. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma