Me kėto ushqime do tė jeni nė top-formė

Ushqimet, tė cilat do t’i prezantojmė mė poshtė, duhet tė bėhen sa mė shpejt pjesė e ushqimit tuaj tė pėrditshėm nė mėnyrė qė tė jeni tė shėndetshėm dhe tė keni njė trup tė hollė dhe tė formuar. Metabolizmi i shpejtė ėshtė hapi i parė drejt shėndetit tė mirė, thotė Lisa Lin, njė specialiste e ushqimit.
Programi dietik i saj ėshtė i bazuar nė ushqimet energjetike qė pėrshpejtojnė proceset metabolike dhe ju do tė jeni gjithsesi tė shėndetshėm. Ne ju sjellim rekomandimet Lin, qė pėrfshin njė listė tė pėrgjithshme tė ushqimeve, tretės mė tė mirė tė kalorive qė pėrshpejtojnė metabolizmin tuaj.

Molla e gjelbėr: Molla e gjelbėr ėshtė ushqimi i parė dhe thelbėsor qė siguron funksionimin e duhur tė metabolizmit tonė. Pra vetėm pėrpara, hani molla pėr ēdo ditė. Vėzhgoni metabolizmin tuaj si njė makinė – ju do tė “ndizni” atė qė tė fillojė tė punojė. Ēdo ditė duhet tė hani sė paku njė mollė dhe koha mė e mirė ėshtė rreth orės 15:00 – kjo ėshtė koha kur trupat tanė janė gradualisht tė ngadalshėm pėr tė vepruar. Mos e harroni thėnien: Njė mollė nė ditė dhe mjeku juaj nuk ėshtė i nevojshėm.

Peshku i bardhė: Sa mė i lehtė, sa mė i bardhė peshku aq mė mirė pėr metabolizmin tonė. Peshku qė ėshtė aq i bardhė dhe i butė i cili thjesht tė shembet nėn pirun ėshtė mė i mirė. Pėr shkak tė kėsaj karakteristike ai siguron tretje tė mirė.

Mish pule: Mishi i pulės ėshtė njė zėvendėsues i mirė i peshkut. Nuk pėrmban aq shumė proteina si peshku, por ende ėshtė njė zgjedhje e mirė kur dėshironi tė pėrshpejtoni metabolizmin tuaj.

Perime tė gjelbra: Lakra jeshile, sallata jeshile dhe spinaqi janė djegėsit mė tė fortė tė yndyrės dhe lirisht mund tė themi qė janė edhe mė tė mirė se sa brokoli.

Vitaminat: A, B, C, D

Proteinat: 69g

Mineralet: Zink, hekur,

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma