SHBA-ja kundėr bisedave tė pakujdesshme pėr bashkim kombėtar

Ambasadori i SHBA-sė nė Kosovė, Greg Delawie, i ka cilėsuar deklaratat pėr mundėsinė e bashkimit tė Kosovės dhe Shqipėrisė, si tė “pakujdesshme”.
“Qeveria amerikane e mbėshtet sovranitetin edhe tė Kosovės edhe tė Shqipėrisė. Ne jemi kundėr bisedave tė pakujdesshme pėr bashkim dhe tė reagimeve tė tepruara ndaj deklaratave tė tilla, tė cilat minojnė qėndrueshmėrinė nė rajon”, tha Delawie nė njė deklaratė pėr Radion Evropa e Lirė.

Reagimi u bė pas njė interviste tė kryeministrit tė Shqipėrisė, Edi Rama, pėr portalin Politico, nė tė cilėn tha se rruga e hapur drejt integrimeve evropiane dhe perspektiva e qartė janė mėnyra e vetme qė Ballkani tė jetė i qetė “por nėse kjo shpresė, perspektivė, mungon atėherė unionet e vogla mund tė ndodhin”.

Pas kėsaj Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, i tha Radios Evropa e Lirė se nėse Bashkimi Evropian e mbyll derėn pėr Kosovėn, “atėherė tė gjithė shqiptarėt nė rajon do tė jetojnė nė njė hapėsirė tė vetme”.

Kryeminstri i Serbisė, Aleksandar Vuēiq, u ka bėrė thirrje, siē i ka cilėsuar, pėrfaqėsuesve politikė tė shqiptarėve, qė tė mos dalin nė opinion me deklarata pėr nevojėn qė tė gjithė shqiptarėt e rajonit tė krijojnė shtetin e pėrbashkėt, nėse ndalet procesi i integrimeve evropiane, ka transemtuar Beta.

“Ne i lusim, po e pėrsėris, i lusim qė me deklarata tė tilla tė mos dalin nė publik, sepse ato nuk u kontribuojnė marrėdhėnieve tė mira nė rajon dhe as krijimit tė atmosferės sė bashkėpunimit dhe punės sė pėrbashkėt nė projekte tė rėndėsishme”, tha Vuēiq nė konferencėn pėr gazetarė nė Qeverinė e Serbisė.

Ndėrkohė, zėdhėnėsja e pėrfaqėsueses sė lartė tė BE-sė pėr siguri dhe politikė tė jashtme, Maja Kocijanēiq, i tha Radios Evropa e Lirė se “Ballkani Perėndimor ka njė perspekitvė tė qartė dhe pėr kėtė punohet sė bashku me partnerėt nė rajon, mbi parimet e pajtimit dhe bashkėpunimit rajonal”.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma