Doli nga shtypi libri i ri i profesorit Safet Zejnullahu

Kėto ditė, UBT botoi edhe njė libėr profesional dedikuar studentėve tė Fakultetit Media dhe Komunikim. Libri “LAJMI nė kohė lufte e krize”, me autor profesorin nė kėtė fakultet, Safet Zejnullahu, pėrmbledh fakte e fenomene nga njė kohė e rėndė e funksionimit tė medias nė shqip, me theks tė veēantė punėn e Qendrės pėr Informim tė Kosovės dhe medieve tė tjera, nga vitet ’90 deri mė 1999, pėrfshirė edhe disa zhvillime tė medias nė Kosovė pas kėsaj periudhe.
Libri i ndarė nė shtatė kapituj ėshtė rezultat i njė hulumtimi tė gjerė pėr funksionimin e medias nė Kosovė nė periudhėn qė pėrfshin.

Nė tė pėrfshihen ngjarje e zhvillime tė rėndėsishme, qė nga terri informativ i krijuar me mbylljen e dhunshme tė medieve nė gjuhėn shqipe e deri te krijimi i mediave tė reja qė e sfiduan terrin dhe u bėnė profesionale, tė besueshme e tė cituara nga mediat mė tė rėndėsishme botėrore.

Temat qė trajtohen nė libėr janė:

I. Lajmi dhe lufta; Njė historik i shkurtėr; Rrėnimi dhe kthesa; Shkatėrrimi me ligje e vendime; Mbyllja e medieve; Pėrpjekjet pėr mbijetesė; Gazetarėt dhe gazetat objekt i dhunės; Vitet e’90-ta;

II. Qendra pėr Informim e Kosovės; Rrjeti i bashkėpunėtorėve; Vrasja e Enver Malokut; Shqiptarėt e fituan luftėn mediale ndaj serbėve; QIK-u dhe gazeta e parė e mbrėmjes; “Pres Qendra” dhe publikimet;

III. Mediat shqipe nė kohė okupimi e lufte; Lajmi i fundit; Terminologjia e luftės; Pse pati efekt Reēaku e jo Obria; Gazetat e kohės sė luftės; Gazetat “refugjate”; Radiot, agjencitė, mediat e huaja; Mediat e UĒK-sė;

IV. Tė pėrbashkėtat dhe kundėrshtitė; “Burimet zyrtare”; Joprofesionalizėm dhe tendenca; Porosi tė rrezikshme; Akuzat ndėrshqiptare nė kohė lufte;

V. Mediet e huaja dhe Kosova; Zbardhja e mistereve tė “qėllimshme”; Gazetarėt e huaj objekt i dhunės; Pėr lajmin rrezikohet jeta; Vrasja e lajmėtarėve tė lirisė;

VI. E pavėrteta si qėllim; Kur masakra i mvishet tjetėrkujt; Pėrhapėsja e sė “vėrtetės serbe”; Lajmet e pabesueshme; Gazetat “armė” nė duart e pushtetit; Pak profesionalizėm; Lufta speciale serbe; Mediat ruse nė funksion tė luftės serbe;

VII. Mediat nė Kosovė nė vitet e pasluftės; Vrasja e gazetarėve – nė luftė dhe pas luftės; Mediat nė shėrbim tė politikės; Media dhe pushteti nė sistemet totalitare; Media nė sistemet demokratike; Demokracia e brishtė dhe mediat; Valutė(euro)censura; Futja/vetėfutja e medieve nėn sqetull tė qeverisė; Shpėlarja e trurit/akulturimi./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma