Dialog pėr njohje reciproke

Kosova ėshtė e pėrkushtuar pėr vazhdimin e dialogut, por pėr njė dialog me qėllime tė matshme - njohjen e ndėrsjellė si dy shtete tė pavarura dhe sovrane. Kėshtu ka thėnė ministri i Punėve tė Jashtme tė Kosovės, Enver Hoxhaj.
Kosova duhet t’i ndryshojė njerėzit qė e pėrfaqėsojnė dhe qasjen e saj nė dialogun me Serbinė, i cili lehtėsohet nga Bashkimi Evropian. E rrjedhimisht insistimi i saj qė nga ky dialog ta pėrfitojė njohjen direkte nga Serbia duhet tė jetė i pakusht. Kėshtu kanė thėnė njohėsit e marrėdhėnieve ndėrkombėtare dhe tė integrimeve evropiane pėr gazetėn “Zėri”.

Sipas tyre Kosova deri mė tani nuk i ka pėrdorur tė gjitha mundėsitė nga dialogu, andaj njė riforamtim i thellė i formatit aktual ėshtė i domosdoshėm. Ndėrkohė edhe ministri i Jashtėm i Kosovės, Enver Hoxhaj, ka thėnė se pa njohje tė ndėrsjellėt dialogu nuk ka kuptim. Kurse, ministrja pėr Dialog, Edita Tahiri, ka thėnė se nuk e di kur do tė rifillojė dialogu, pasi qė ėshtė Kuvendi qė e ka pezulluar atė e jo ajo.

E ristrukturimin e dialogut e ka pėrkrahur edhe kryeministri i vendit, Isa Mustafa. Ai nė katėrvjetorin e kėtij dialogu ka thėnė se nuk do tė ishte e arsyeshme qė tė vazhdohet nė kėtė mėnyrė. Ministria pėr Dialog, Edita Tahiri, ia ka hedhur pėrgjegjėsinė Kuvendit pėr pezullimin e dialogut Prishtinė - Beograd./zeri/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma