Frutat qė luftojnė shenjat e plakjes

Nė kėtė familje pėrfshihen dredhėzat, boronicat, mjedrat dhe boronicat e kuqe. Frutat e malit ndihmojnė pėr tė pasur lėkurė tė shėndetshme, pasi pėrmbajnė sasi tė madhe me antioksidues dhe vitamina C. Kjo do tė thotė se kur t'i konsumoni, do ta ruani kolagjenin nė lėkurė, duke ndihmuar tė mos keni njolla. Pasi kanė pak yndyrė, ju ndihmojnė edhe te mbipesha.
A dėshironi tė mbeteni tė rinj pėr kohė tė gjatė, tė keni lėkurė tė shėndetshme? Nė vijim ju sjellim gjashtė fruta qė ju ndihmojnė t'i luftoni shenjat e plakjes, transmeton gazeta Kosova Sot.

Nė kėtė familje pėrfshihen dredhėzat, boronicat, mjedrat dhe boronicat e kuqe. Frutat e malit ndihmojnė pėr tė pasur lėkurė tė shėndetshme, pasi pėrmbajnė sasi tė madhe me antioksidues dhe vitamina C. Kjo do tė thotė se kur t'i konsumoni, do ta ruani kolagjenin nė lėkurė, duke ndihmuar tė mos keni njolla. Pasi kanė pak yndyrė, ju ndihmojnė edhe te mbipesha.

AVOKADO

Avokadot janė burim i shkėlqyeshėm pėr vitamina E dhe ato tė kompleksit B. Siē mund ta imagjinoni, kėto dy vitamina janė vitale pėr tė pasur njė lėkurė tė butė, fleksibile. Sikur kjo mos tė mjaftojė, ndihmojnė edhe nė absorbimin e nutrienteve. Nėse konsumoni avokado, do tė keni lėkurė tė shėndetshme dhe tė re.


BANANET

Bananet pėrmbajnė sasi tė madhe me vitamina B6 dhe vitamina C, qė ndihmon lėkurėn tuaj tė duket mė e re dhe mė elastike. Pėr mė shumė, sasia e madhe me antioksidues dhe me magnez nė banane mbrojnė trupin nga dėmtimet e mundshme qė shkaktohen nga radikalet e lira qė shkaktojnė plakjen e hershme.

SHEGA

Shegat ndihmojnė trupit tė njeriut nė rigjallėrimin e lėkurės, shtresė pėr shtresė. Mbi gjithēka, shegat e ripėrtėrijnė lėkurėn. Po ashtu janė tė pasura me riboflavinė, ose vitamina B2. Kjo vitaminė ėshtė esenciale pėr prodhimin e energjisė pėr tė pasur lėkurė, thonj, flokė tė shėndetshme.

MOLLĖT

Midis dy vetive shėruese qė mollėt ofrojnė pėr lėkurėn, dallojmė dy: inkurajojnė hidratimin dhe detoksimin e lėkurės. Pėr mė shumė, ndihmojnė tė dukeni mė tė rinj, falė nivelit tė lartė me vitamina E. Uthulla e mollės po ashtu ėshtė opsion pėr t'i pakė- suar rrudhat, pasi qė ndikon nė ekuilibrin e pH-sė sė lėkurės.

SHALQIRI

Shalqiri pėrbėhet nga njė sasi e madhe e ujit, e kjo pėrkthehet nė njė lėkurė tė hidratuar, tė lėngshme dhe tė ushqyer mirė. Konsumimi i shalqirit do t'ju ndihmojė nė parandalimin e njollave nė lėkurė, si dhe rrudhave qė ndėrlidhen me plakjen e parakohshme.

(Kosova Sot)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma