Hasan Aliu: Pse Sokol Haliti duhet t’i fitoj zgjedhjet?

Viti - Kryetari i Komunės sė Vitisė z. Sokol Haliti ka shumė arsye qė edhe pėr mandatin e ardhshėm tė jetė fitues i zgjedhjeve pėr shkak tė rikthimit tė klimės sė mire politike, d.m.th relaksimit tė raporteve ndėrnjerėzore brenda institucioneve publike dhe atyre partiake. Gjithashtu Sokol Haliti me punėn qė ka bėrė, ka rikthyer imazhin e mirė tė Komunės sė Vitisė karshi institucioneve Qendrore dhe instancave tė tjera ndėrkombėtare, ku sot Vitia nė tė gjitha raportet e organizatave, si vendore ashtu edhe atyre ndėrkombėtare, qė monitorojnė qeverisjet komunale nė Republikėn e Kosovės, Komunėn e Vitisė e radhitin si Komunėn me top performancėn mė tė mirė tė mundshme thotė Hasan Aliu sekretar i LDK-sė nė Viti.
Hasan Aliu thotė se nė qeverisjen e Sokol Halitit, pamja e qytetit tė Vitisė dhe lokaliteteve tė saja ka ndryshuar shumė nė tė gjitha aspektet si nė infrastrukture rrugore, ambientale dhe infrastrukture shkollore e shėndetėsore. “Rėndėsi e veēantė gjatė kėsaj qeverisje i ėshtė kushtuar edhe sektorit tė Rinisė dhe Kulturės ku me aktivitetet e saja sipas raporteve tė UNDP, Vitia ėshtė mė e mira nė nivel vendi. Kėto dhe shumė arsye tė tjera, por edhe kėnaqshmėria nė rritje ndaj qeverisjes sė Sokol Halitit e qytetarėve tė Komunės sė Vitisė, bėjnė qė Sokol Haliti tė jetė fitues i zgjedhjeve tė ardhshme”.

Por ai i ka mbajtur premtimet elektorale Sokol Haliti, edhe pėr kėtė ka pėrgjigjen Hasan Alia. “Kryetari Sokol Haliti pėr sa i pėrket premtimeve elektorale edhe zyrtarisht sipas monitoruesve tė Institutit GAP, qė monitoron premtimet e kryetarėve tė Komunave tė Kosovės zė vendin e parė nė nivel vendi. Me tė drejtė mund tė themi se ai i ka tejkaluar edhe nė aspektin e shifrave qė i ka premtuar. Edhe sa i pėrket realizimit tė investimeve kapitale Komuna e Vitisė nėn qeverisjen e Sokol Halitit zė vendin e parė nė raportin e Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave nė realizimin e projekteve kapitale”.

Alia tha se karakteristikė e kėsaj qeverisje ėshtė se pėrpilimi i buxhetit komunal bėhet pėrmes dėgjimeve publike tė organizuara pėr pėrpilimin e projekteve dhe investimeve kapitale, varėsisht nga prioritetet-kėrkesat tė cilat i caktojnė banorėt e atyre lokaliteteve, ato prezantohen nga kėshillat e lokaliteteve dhe konform mundėsive buxhetore pastaj bėhet realizimi i atyre projekteve.
“Gjatė kėsaj qeverisje ka patur njė transparencė tė plotė nė tė gjithė zėrat buxhetor dhe pėr transparencė Komuna e Vitisė radhitet e para sipas raportit tė KDI-sė pėr transparencė nė qeverisje”.

Edhe nė fushėn e donacioneve Komuna e Vitisė sipas Aliut del tė jetė fituese e madhe. “Transparenca dhe llogaridhėnia e qeverisjes sė Sokol Halitit ka bėrė qė shumė donator t’a pėrkrahin komunėn e Vitisė siē janė USAID-i, UNDP-ja, Fondacioni Kosovė-Luksemburg, HELVETAS-I( DEMOS-i dhe APR-ja), CDI-ja, IKC-ja, IADK-ja, WOMEN FOR WOMEN, Qeveria Japoneze, GIZ-i Care international etj..

Por a ka rival Sokol Haliti nė LDK?

“LDK, dega nė Viti unanimisht si kryesia e Degės me nėndegė, Forumi i Gruas dhe Forumi i Rinisė, mbėshtesin kandidaturėn e z. Sokol Halitit pėr kryetar tė Komunės sė Vitisė. Ne ende nuk jemi nė dijeni se cilėt do tė jenė kandidatėt e partive opozitare prandaj ne mirėpresim kandidaturat e tyre dhe projektet qė do t`i shpalosin para qytetarėve Vitias” tha Alia./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma