Apostolova: Demarkacioni nuk ėshtė kushti i vetėm pėr liberalizim

Shefja e Zyrės sė BE-sė nė Kosovė Natalyia Apostollova, duke folur pėr MSA-nė tha se njė vit mė parė MSA-ja hyri nė fuqi dhe se BE-ja nė mėnyrė konsistente ka pėrcjellė kėtė punė me mbėshtetje financiare dhe kėshilla.
Ajo ka theksuar se kjo marrėveshje i mundėson Kosovės qasjen e lirė tė tregut tė BE-sė.

“MSA-ja nė mėnyrė proaktive ofron mundėsinė pėr tė mundėsuar zhvillimin ekonomik tė Kosovės pėrmes reformave qė duhet tė bėhen. Qė nga hyrja nė fuqi e MSA-sė asistenca jonė financiare pėr Kosovėn ėshtė pėrkushtim i joni. Konsultimet publike dhe dialogu social janė qenėsor. Detyra ėshtė qė tė punohet pėr njė administratė publike tė pavarur pėr tė punuar pėr qytetarėt e Kosovės”, tha Apostolova.

“Luftimi i ekonomisė joformale dhe efiēienca e energjisė janė punė qė duhet tė bėhen dhe kėto mund tė bėhen vetėm me koordinimin e Qeverisė, Kuvendit duke pėrfshirė opozitėn dhe kjo ėshtė fundamentale”, tha Apostolova.

Aty ka folur ministri i Punėve tė Jashtme, Enver Hoxhaj qė ka thėnė se Kosova po pret qė shumė shpejt tė bėhet Demarkacioni me Malin e Zi dhe liberalizimi i vizave.

Mbledhja do tė vazhdojė edhe nesėr, e premte.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma