Thaēi: Pa siguri s’ka as ekonomi tė fuqishme

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, i cili po qėndron nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės si mysafir nderi nė edicionin e 7-tė tė Forumit Botėror Strategjik, sot para rreth 1200 pjesėmarrėsve nga dhjetėra shtete tė botės ka folur pėr energjinė, infrastrukturėn dhe zhvillimin e qėndrueshėm.
Kryetari i Kosovės ka thėnė se ekonomia amerikane ėshtė motor i ekonomisė globale, ndėrsa politika amerikane ėshtė fanar udhėzues pėr politikėn botėrore.

Pėr aktivitetet e Forumit Botėror Strategjik, Thaēi ka thėnė se ishin dy ditė interesante tė debateve se si ta kontrollojmė ndryshimin dhe si tė kemi rritje mė tė mėdha ekonomike.

“Shteti im ėshtė i vogėl, por kemi pak eksperiencė qė ndoshta ka pėrdorim edhe nė suaza globale. Kam qenė kryeministėr i vendit pėr 8 vjet dhe hapi i parė ka qenė ta shpalli vendin tim republikė sovrane dhe tė pavarur. Kjo shpallje ka ndodhur mė 2008, vetėm disa muaj para se tė kolapsonte banka Lehman Brothers. Pra, nuk ka qenė koha mė fatlume tė shpallim tė pavarur njė shtet, ngase ekonomia e tėrė rajonit dhe e tė gjithė fqinjėve tanė po kalonte nėpėr krizė tė thellė”

” Megjithatė, gjatė shtetndėrtimit tonė, ne arritėm tė krijojmė rritje mesatare ekonomike prej rreth 4 pėr qind pėr 8 vjet me radhė. Sipas Fondit Monetar Ndėrkombėtar, Kosova ka shėnuar rritjen mė tė madhe ekonomike nė Evropė nė ato vite, derisa shumė shtete tjera kanė shėnuar rėnie ekonomike”, ėshtė shprehur ai.

“Mund tė pyesni si arriti qė Kosova e vogėl, njė vend prej dy milionė banorė, sa Virxhinia Perėndimore kėtu nė Amerikė, ka shtuar presidenti Thaēi, tė ketė njė rritje solide nė kohėn e krizės sė madhe ekonomike dhe financiare qė kaploi tėrė botėn para gati 10 vjetėsh?”

“Fillimisht e nisėm njė program shumė tė gjerė dhe tė thellė tė investimeve nė infrastrukturė. Me kompaninė amerikane Bechtel, ndėrtuam dy autostrada qė ta lidhnim vendin tonė me fqinjėt, ashtu qė tė mundėsonim lidhje mė tė mira tė tregjeve, njerėzve dhe mallrave”, ka thėnė presidenti Thaēi.

Ai ėshtė shprehur krenar qė pėr njė kohė rekorde, pa marrė asnjė cent borxh, janė ndėrtuar mbi 800 kilometra rrugė dhe autostrada, qė ėshtė gjatėsia e njėjtė e ndėrtuar nga viti 1945 e deri nė vitet e para tė shekullit 21.

“Po ashtu, filluam edhe njė program tė renovimit dhe ndėrtimit tė shkollave. Pra, ne investuam disa miliardė dollarė nė infrastrukturė fizike. Ky investim mundėsoi hyrjen e mjeteve nė ekonomi, krijim tė vendeve tė reja tė punės, por krijoi edhe njė platformė afatgjate pėr rritje ekonomike”, u shpreh presidenti Thaēi.

Nė Forumin Botėror Strategjik, duke e marrė si shembull Kosovėn, numri njė i Kosovės foli edhe pėr pėrpjekjet e presidentit Trump dhe kongresit amerikan pėr gjetjen e njė gjuhė tė pėrbashkėt nė pėrpilimin e njė Plani Nacional pėr Infrastrukturė.

“Rreth 40 pėr qind tė tėrė buxhetit tė Kosovės ne ia kemi dedikuar investimeve kapitale, duke krijuar kėshtu njė makrocikėl pozitiv ekonomik. Kemi refuzuar tė marrim borxhe publike dhe sot Kosova ka borxhin me tė ultė publik nė Evropėn Lindore. Vetėm 10 pėr qind e GDP-sė sonė ėshtė borxh publik. Mund ta krahasoni kėtė me fqinjėt tanė, ku pėr shembull Serbia dhe Shqipėria kanė 60 pėr qind tė GDP-sė nė borxh publik, ndėrsa Greqia tashmė ka arritur 160 pėr qind tė GDP-sė ta ketė nė borxh”, u shpreh presidenti Thaēi.

“Si arritėm tė paguajmė faturėn e investimeve shumėmiliardėshe nė infrastrukturė?” – shtoi presidenti Thaēi.

Kreu i shtetit theksoi se nuk janė rritur as taksat, por thjeshtė janė bėrė pėrpjekje qė tė mbyllen vrimat e zeza nė sistemin e tatimeve, duke rritur tė hyrat e tatimeve tė rregullta dhe luftuar ekonominė gri.

“Banka Botėrore ka lavdėruar Kosovėn nė mėnyrėn sesi kemi lehtėsuar pagimin e tatimeve dhe tani jemi nė pozitėn e 43-tė nga 200 ekonomitė botėrore sa i pėrket progresit nė pagim tė tatimeve. E tėrė kjo, mund tė them, nuk ėshtė keq pėr njė shtet qė para 18 vjetėsh ishte nė mes tė luftės dhe gjenocidit”, u shpreh ai.

Presidenti Thaēi ka folur edhe pėr ēėshtjen e energjisė, duke thėnė se Kosova ėshtė shumė e pasur me thėngjill.

Kreu i shtetit ka thėnė se Kosova nuk do tė ishte storie e suksesit pa ndihmėn e miqve nga mbarė bota.

“Amerika edhe mė tutje na qėndron pranė dhe ne jemi falėnderues qė sė fundmi, Agjencia Federale Amerikane (MCC) ka vendosur tė pėrkrah Kosovėn me disa dhjetėra milionė dollarė nė fusha si energjia apo sundimi i ligjit, me synim qė Kosova tė zbatojė politika tė favorshme pėr rritje ekonomike”, ka shtuar presidenti Thaēi.

Duke i marrė si shembuj dy bulevardet kryesore nė Prishtinė, atė me emrin e presidentit Klinton dhe tjetrin me emrin e presidentit Bush, presidenti Thaēi ka thėnė se pėr popullin nė Kosovė nuk ka republikanė apo demokratė, por ka vetėm amerikanė.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma