Kjo pemė ka shumė veti shėruese

Ky frut nga vendi i lindjes sė diellit ėshtė i vjetėr mijėra vite. Njihet si mollė japoneze, dikush e quan hurmė ndėrsa nė vendin e origjinės i thonė kaki. Nė dukje e ngjashme me domaten, por kur ajo tė pritet do tė gjeni se nė fakt ėshtė njė frut i shijshėm qė mban shumė veti medicinale, tė tilla si vitaminė C dhe qė pėrmban pak kalori.
Ajo pėrdoret nė trajtimin e sėmundjeve tė mėposhtme:

- sėmundja e zorrėve (kapsllėku, kushtet inflamatore dhe infeksionet e zorrėve, tretja e ērregulluar dhe zbrazjet sidomos gjatė udhėtimeve apo ndryshimet klimatike)

- sėmundjet e stomakut (lukthi i ftohur, tretja e dobėt)

- pėr trajtimin hemeoroideve (parandalon jashtėqitjen e fortė dhe vepron mirė nė zbrazjen e zorrėve)

- sėmundjet e mėlēisė dhe fshikėzės sė tėmthit (merret te mėlēia e yndyrshme, funksioni i dobėt i mėlēisė, sekretimi i ulėt biliar)

- nėse frytin e ziejmė me tė e trajtojmė diarenė

- fruta pjekur e tharė e mollės japoneze ėshtė mjet i mire pėr shėrimin dhe trajtimin e komplikacioneve nė bronke dhe veēanėrisht pėr kollė tė thatė (duke marrė pluhur tė mollave japoneze tė thara)

- lėngu i mollės japoneze ndihmon nė trajtimin e presionit tė lartė tė gjakut

- kupėzat e lules pėrdoren pėr trajtimin e lemzės

- sėmundjet nervore (vepron si qetėsues pėr nerva e cila relakson dhe forcon)

- forcimi i sistemit imunitar./GazetaExpress/.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma