Hoxhaj: Kosova e palėkundur nė orientimin pro evropian

Ministri i Punėve tė Jashtme, Enver Hoxhaj, ka theksuar se Kosova ėshtė e palėkundur nė orientimin e saj pro evropian dhe pro euroatlantik.
Ministri Hoxhaj duke folur nė Komisionin pėr Marrėveshjen e Stabilizim – Asociimit (MSA), ka theksuar se nė kėtė kohė rajoni i Ballkanit dhe pjesė tjera tė Bashkimit Evropian (BE), po ballafaqohen me sfida serioze politike dhe rezistencė tė mirėfilltė ndaj vlerave evropiane, por Kosova, sipas tij, nuk e ka kėtė problem.

“Sot dua tė ofroj para jush njė pasqyrė tė pėrgjithshme qė ndėrlidhet me zbatimin e reformave tė brendshme, sa i takon MSA-sė. MSA-ja ka mundėsuar njė dialog tė strukturuar. Vitin e kaluar kemi pas njė takimi tė Kėshillit pėr MSA-nė, tė udhėhequr nga Mustafa dhe Mogherini. Ndėrsa, takimi i sotėm po ndodh 6 muaj pas. Deri mė tani ne kemi funksionalizuar edhe strukturat shtetėrore pėr zbatimin e MSA-sė. MSA-ja nuk ėshtė asgjė tjetėr, veēse njė kornizė pėr politikėn, ekonominė dhe shoqėrinė. Nė vendet e tjera tė rajonit jemi dukė parė njė zbehje tė standardeve demokratike. Kosova nė kėto 6 muajt e fundit ka shėnuar njė pėrmirėsim tė standardeve demokratike”, ka shtuar Hoxhaj, transmeton Telegrafi.

Ndėrkohė Hoxhaj ka folur pėr liberalizimin e vizave, ku tha se qeveria ka pėrqendruar tėrė kapacitetin politik pėr ta arritur njė koncensus pėr miratimin e demarkacionit nė mėnyrė qė qytetarźt e Kosovės tė lėvizin pa viza.

Kryediplomati kosovar ka rikujtuar se Kosova ka pasur volum tė madh kushtesh pėr liberalizim tė vizave nė krahasim me vendet e tjera.

Hoxhaj ka theksuar se nė kuadėr tė pėrafrimit tė politikės, Kosova dėshiron qė tė jetė pjesė e misioneve paqeruajtėse eveopiane duke dėrguar pjesėtarė tė FSK-sė apo tė Policisė nė misione pėr menaxhim krizash tė BE-sė.

Ai ka shprehur shqetėsimin qė ende Kosova nuk ėshtė njohur nga pesė vende anėtare tė BE-sė, tė cilat tha se nuk kanė as arsye tė brendshme e as tė jashtme pėr mosnjohje.

Ai gjithashtu tha se ndalimi i Ramush Haradinajt nė Francė ėshtė akt provokues dhe i papėrgjegjshėm i Serbisė nė raport mė Kosovėn.

“Dua t’i ftoj vendet e BE-sė qė tė mos bien pre e Serbisė, duke i ndaluar liderėt e Kosovės, pėrmes flet-arresteve tė rrejshme”, tha Hoxhaj./Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma