Washington Post: Kosova, arsyeja pėrse Putin ėshtė kundėr Clintonėve

Sipas njė artikulli tė shkruar nga gazetari, Simon Waxman, nė gazetėn amerikane Washington Post, arsyeja pėrse Vladimir Putin, ka preferuar gjatė tėrė kohės qė nė krye tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės tė jetė Donald Trump, e jo Hillary Clinton, ėshtė hasmėria qė ai ka krijuar me Clintonėt qysh nė fund tė shekullit XX, saktėsisht nė vitin 1999.
Kjo pėr arsye se atėherė presidenti i SHBA-ve, Bill Clinton, vendosi qė nėn argumentin e ndėrhyrjes humanitare tė bombardonte Serbinė, pėr shkak tė gjenocidit qė ish-presidenti jugosllav, Slobodan Millosheviq, po kryente ndaj popullatės shqiptare.

Njė shpjegim kompleks i mospėlqimit tė Clinton nga Putin na kthen nė kohėn e Jugosllavisė, shkruan Waxman.

“Ishte gjatė kampanjės bombarduese tė NATO-s nė vitin 1999, kur presidenti, Bill Clinton, ndihmoi inaugurimin e kėsaj kohe moderne tė ndėrhyrjeve humanitare. Nė bombardimin e Kosovės, Clinton kishte pėr qėllim ndaljen e dhunės nga nacionalistėt serbė tė udhėhequr nga Slobodan Millosheviq. Por, me kėtė ndėrhyrje ushtarake nė zonėn tradicionale tė influencės ruse, Clinton zemėroi lidershpin rus”, thuhet nė artikullin e The Post, njofton Klan Kosova.

Celeste Wallander, njė profesor nga Harvard qė mė vonė u bė edhe kėshilltari kryesor i Barack Obamės pėr Rusinė, kishte shkruar se qėndrimi mė i ashpėr i rusėve “lidhet qartėsisht me ngjarjet nė Kosovė”.

Qė nga atėherė, Putin, qė pushtetin e mori nė vitin 2000, vazhdimisht ka kundėrshtuar luftėrat humanitare tė SHBA-ve.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma