Mustafa nė Bruksel do tė kėrkojė liberalizim me kusht pėr Kosovėn

Kryeministri i Kosovės, Isa Mustafa, pritet qė tė udhėtojė nė fillim tė javės sė ardhshme nė Bruksel, ku do prezantojė kėrkesėn e tij tė re nė lidhje me liberalizimin e vizave pėr shtetasit e Kosovės. Ai ka paralajmėruar se do tė kėrkojė qė fillimisht tė ndodhė liberalizmi i vizave pėr qytetarėt e Kosovės dhe mė pas, nė njė afat prej dy vjetėsh, Kosova tė pėrmbushė kėrkesėn e Komisionit Evropian pėr ratifikimin e Marrėveshjes pėr shėnjimin e vijės kufitare me Malin e Zi.
Mustafa, do tė kėrkojė qė Bashkimi Evropian ta suspendojė me kusht, pėr dy vjet, kriterin e ratifikimit tė Demarkacionit, dhe nėse Kosova brenda kėtij afati nuk e pėrmbushė kėtė kriter, asaj t’i merret sėrish liberalizimi dhe t’i kthehet regjimi i vizave.

Kryeministri Mustafa ka deklaruar sė fundmi se kėtė ēėshtje e ka diskutuar me Pėrfaqėsuesen e lartė tė BE-sė, Federica Mogherini dhe me ministrin e Jashtėm tė Gjermanisė, Sigmar Gabriel, ku sipas tij, ministri gjerman ka premtuar se kėrkesa do tė merret parasysh.

Mirėpo, njohėsit e integrimeve evropiane dhe ata tė zhvillimeve politike konsiderojnė se njė kėrkesė e tillė nga ana e Kosovė ėshtė e vonuar.

Ata thonė se edhe nė rast se njė kėrkese e tillė pranohet, ajo mund tė vonojė shumė derisa tė miratohet nga Brukseli.

Besa Shahini, njohėse e integrimeve evropiane tha pėr Radion Evropa e Lirė se ka raste nė tė kaluarėn kur Komisionit Evropian i janė drejtuar kėrkesa qė jo domosdoshmėrish kanė qenė relevante pėr proceset integruese, dhe nė disa raste, BE-ja ka pranuar t’i heq disa nga kriteret e pėrcaktuara.


Ajo ka pėrmendur si shembull rastin e Bosnjė dhe Hercegovinės, kur nė vitin 2011, BE-ja kishte kėrkuar qė ta ndryshonte mėnyrėn e zgjedhjes sė presidentit.

Megjithatė, nė rastin e Kosovės Shahini thotė se ideja e kryeministrit Mustafa, nė kėtė moment, vėshtirė se mund tė has nė mirėkuptim, pasi qė Komisioni Evropian dhe vendet anėtare e kanė vendosur gjithė procesin e liberalizimit tė vizave pėr Kosovėn nė Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi.

“Nėse kryeministri kėrkon njė gjė tė tillė kjo ėshtė e mirė, por kjo nuk do tė thotė qė Komisioni Evropian do tė tėrhiqet prej njė kėrkese edhe nėse nuk ėshtė kėrkesė relevante pėr procesin e liberalizmit tė vizave, siē nuk ėshtė ratifikimi i Demarkacionit tė kufirit me Malin e Zi”.

“Edhe nė kėtė rast ata do tė merrnin shumė kohė derisa tė tėrhiqeshin nga kėrkesa e tyre, qė do tė thotė se prapė se prapė kanė pėr tė kaluar shumė vite”, tha Shahini.

Kurse, analisti politik, Imer Mushkolaj, thotė se marrė parasysh qėndrimin e deritashėm tė BE-sė, nuk beson se kjo ēėshtje do tė gjejė kompromis.

Ai pohon po ashtu se nė ketė drejtim varet shumė edhe nga vullneti i Gjermanisė brenda BE-sė, si shteti mė me ndikim.

“Kryeministri Isa Mustafa ėshtė dashur ta kėrkojė njė gjė tė tillė kohė mė parė, e jo tash kur po e sheh se e ka tė pamundur tė sigurojė votat pėr kalimin e demarkacionit. Ai dhe partneri i tij i koalicionit, Kadri Veseli, e kanė pėrgjegjėsinė qė ta kalojnė kėtė marrėveshje”.

“Gjatė gjithė kohės Mustafa ka zgjedhur qasje pėrjashtuese, e jo gjithėpėrfshirėse. Kokėfortėsia e tij ka bėrė qė ēėshtja tė bllokohet dhe vetėm tash, kur ėshtė bėrė vonė, t’i bie ndėrmend qė tė kėrkojė zgjidhje tjetėr”, tha Mushkolaj.

Ēėshtja e Demarkacionit tė kufirit me Malin e Zi, shihet si pengesa kryesore pėr procesin e liberalizmit tė vizave pėr qytetarėt e Kosovės, por Besa Shahini mendon se edhe nėse pėrmbushen kriteret e fundit nė kėtė proces, ku bėjnė pjesė kriteri pėr ratifikimin e Demarkacionit dhe ai pėr luftimin e krimit dhe korrupsionit, prapė liberalizimi, sipas saj, do tė jetė problem.

“Nga ana e BE-se, duket se nuk ka disponim pėr liberalizimin e vizave pėr Kosovėn edhe nėse kalon demarkimi i kufirit me Malin e Zi. Ka shtete anėtaret qė janė duke kaluar nė zgjedhje. Ato e shohin Kosovėn si rrezik migrimi ,edhe nuk ka shumė disponim nė shtetet e rėndėsishme anėtare si Gjermania, Franca, Suedia, Belgjika, qė Kosovės t’i lejohet liberalizimi i vizave shpejt”, tha Shahini.

Sidoqoftė, mbetet tė shihet se si do ta paraqes kėrkesėn e tij nė Bruksel, kryeministri i Kosovės, Isa Mustafa. Ai kishte paralajmėruar qė kėtė muaj ta procedojė pėr ratifikim nė Kuvend, Marrėveshjen pėr demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, por nė mungesė tė votave, tani ėshtė vėnė nė kėrkim tė njė zgjidhjeje alternative.

Marrėveshja aktuale, nuk po mbėshtetet jo vetėm nga partitė opozitare, tė cilat po kėrkojnė rinegociim me Malin e Zi, por as nga njė numėr i deputetėve tė partive nė pushtet. /REL/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma