Bujanoci, vend i pa shpresė pėr rininė e shkolluar shqiptare?

Leoneta Abdyli, e diplomuar nė Master pėr pikturė nė Fakultetin e Arteve nė Prishtinė, ėshtė njėra nga ata tė cilėt investuan nė shkollimin e tyre dhe dashur profesionin por fatkeqėsisht nuk gjejnė hapėsirė nė qytetin e tyre tė vogėl nė Bujanoc.
Ajo me vetiniciativė ka krijuar Atele-nė nė shtėpinė e saj nė Bujanoc ku ajo e kalon shumicėn e kohės duke pikturuar tė cilat kishin mbuluar tė gjitha muret me ngjyra forma e figura tė ndryshme tė punuara nga vet dora e saj me kujdes prej njė artisteje tė vėrtet, shkruan Titulli.com.

Njėkohėsisht, Leoneta i mėson edhe disa fėmijėve mjeshtėrinė e pikturimit tė cilėt shprehin talentin dhe imagjinatėn e tyre pėrmes brushave dhe ngjyrave me shumė kėnaqėsi.

Leoneta tregon se ajo dhe piktura janė shume tė lidhura njėra me tjetrėn mirėpo ėshtė mjaft e dėshpėruar se sa pak i kushtohet rėndėsi pikturės nė Bujanoc dhe artit nė pėrgjithėsi.

“Ėshtė pėr tė ardhur keq pėr gjendjen e artistėve nė Bujanoc dhe sa pak po transmetojmė art tek gjeneratat e reja” tha Abdyli gjatė njė bisede pėr Titulli.com.

Edhe pas diplomimit pėr pikturė ajo ėshtė ende e pa punė edhe pse nuk ka numėr tė madh tė piktorėve nė Bujanoc.

“Tė mos ketė vend as pėr tė mbajtur praktik kjo ėshtė shumė shqetėsuese e le mė tė shpresosh pėr ndonjė vend pune”, shprehet e dėshpėruar Leoneta.

Pėrkundėr vėshtirėsive, ajo ėshtė pėrpjekur pėr tė organizuar edhe ekspozita pėr fėmijė siē ka qenė ajo e verės sė kaluar nėn organizimin e shtėpisė sė kulturės pėr programin “Vera kulturore nė Bujanoc”.

Lidhur me mbėshtetjen e aktiviteteve tė saja, artistja thotė se qė kanė qenė vetėm disa raste tepėr tė rralla sa i pėrket pėrkrahjes dhe mbėshtetjes qė ajo ka gjetur nė institucionet vendore.

“Pėrveē shtėpisė sė kulturės edhe Kėshillit Kombėtar Shqiptar disa herė edhe komuna e cila nė ekspozitėn “Takimi i Nėntorit” mė ka pėrkrahur financiarisht, tjera mbėshtetje skam pasur”, theksoi Abdyli.

Leoneta Abdyli, nė bisedėn pėr Titulli.com qė shpalosi planet dhe aktivitetet tha se pritshmėria si artiste konkretisht si piktore ka qenė shumė mė e mėdha pėr ti dhėnė sado pak frymė artistike qytetit tė Bujanocit.

Bazuar nė rrethanat e tanishme tė zhvillimeve kėtu Abdyli thotė se tė ardhmen e saj nuk e sheh nė kėtė qytet pavarėsisht dėshirės tė flaktė pėr tė kontribuar nė profesionin e saj sepse gjithashtu piktura ka mjaft shpenzime gjė qė ėshtė e pamundur ta praktikosh pa mbėshtetje institucionale.

”Pse tė mos e ketė njė galeri tė vogėl arti shtėpia e kulturės nė Bujanoc ku tė kemi mundėsi tė promovojmė punėn tonė dhe tė inspirojmė gjeneratat e reja. Arti kėrkon hapėsirė dhe mundėsi” deklaroi Leoneta Abdyli.

Duke pasur parasysh vėshtirėsitė e ushtrimit tė profesionit tė saj dhe punėsimit nėpėr institucione shkollore, ajo pa dashje planifikon tė largohet nga vendlindja qė sipas saj ka edhe shumė tė rinj tė tjerė qė dėshirojnė tė ndjekin rrugėn e largimit./Titulli.com/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma