Bajrami: Serbėt keqpėrdorėn tė drejtat e garantuara, Kushtetuta duhet ndėrruar

Kushtetuta e Kosovės ėshtė hartuar mbi bazėn e dy kompromiseve tė mėdha, njėra nė favor tė shqiptarėve, e tjetra nė favor tė serbėve. Por kėta tė fundit i keqpėrdorėn tė drejtat e garantuara, andaj kjo kushtetutė duhet pėrditėsuar me njė proces transparent, duke respektuar ēdo procedurė.
Kėshtu ka thėnė pėr Ekonomia Online, ministri Arsim Bajrami gjatė njė intervistė dhėnė pėr Agjencinė e Lajmeve Ekonomia Online.

Ministri Bajrami qė ėshtė edhe njėri ndėr hartuesit e Kushtetutės sė Kosovės ka thėnė se kjo kushtetutė ėshtė e hartuar nė mėnyrė specifike nė njė kontekst ndėrkombėtar qė e udhėhiqte presidenti Ahtisari, i cili proces mė pas rezultoi edhe me kompromiset qė janė bėrė nė kushtetutė.

“Kushtetuta jonė ka dy kompromise tė mėdha njėri ėshtė nė favor tė shqiptarėve si shtet formues edhe si popull shumicė duke pėrcaktuar pavarėsinė dhe duke njohur pavarėsinė si realitet dhe kompromisi tjetėr ėshtė duke i dhėnė tė drejtat pakicave, tė drejta tė papara pėrtej atyre qė sot i njeh edhe Konventa Evropiane pėr tė Drejta tė Njeriut”, ka thėnė ai.

Bajrami e pranon se nėntė vjet pas hartimit ėshtė treguar qė pakicat, e sidomos komuniteti serb i ka keqpėrdorė kėto tė drejta duke bllokuar shtetin e Kosovės.

“Ne duhet tė mendojmė qė Kushtetuta duhet tė pėrditėsohet, por duhet tė jemi tė vetėdijshėm qė ndėrrimi i kushtetutės kėrkon respektimin e procedurės. Pra, nuk mund tė bėhet mė njė referendum siē po dėgjoj. Referendumi nuk ėshtė i lejueshėm pėr kushtetutėn tonė por duhet tė bėhet nė bashkėpunim me pakicat nė mėnyrė qė tė bėhet edhe mbėshtetja e tyre, sepse po duket njė proces shumė i vėshtirė sidomos me realitetin aktual tek serbėt e Kosovės, ku ata janė tė pėrcaktuar rreth njė liste tė pėrbashkuar, listė kjo e cila kontrollohet tėrėsisht nga qeveria e Beogradit”, ka thėnė ai.

Bajrami mendon se reformat kushtetuese duhet tė pėrfshijnė dy segmente, atė tė zgjedhjes sė presidentit dhe aspektin e tė drejtave tė pakicave.


“Mendoj qė reforma kushtetuese duhet tė pėrfshijė dy segmente. E para unė jam plotėsisht nė mbėshtetje tė idesė sė Thaēi, qė zgjedhja e presidentit tė bėhet nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė, ėshtė diēka qė unė qė 20 vjet angazhohem qė nga hartimi i kushtetutės nė vitin 1990, ku kam qenė po ashtu njėri nga hartuesit e deri mė sot. Mendoj qė shteti ynė nuk ėshtė demokraci funksionale derisa presidenti nuk zgjidhet drejtpėrdrejt dhe natyrisht duhet tė bėjmė rishikime tjera, por gjithmonė duke respektuar procedurėn qė parashihet pėr ndėrrimin e kushtetutės”, ka thėnė ai.

Nė kėtė intervistė ministri Bajrami, ka folur pėr gjendjen e pėrgjithshme tė arsimit nė vend, hapat qė i kanė ndėrmarrė pas rezultatit tė PISA-s. Ai ka folur edhe pėr idenė e Listės Serbe qė Universiteti i Mitrovicės tė pėrfshihet nė asociacion, si dhe pėr gjendjen aktuale politike nė vend.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma