Milionat e korrupsionit ia lidhin duart drejtėsisė

Analistė dhe njohės tė fushės sė drejtėsisė, po edhe opozitarė tė vendit, thonė se lidhjet nė mes sistemit tė drejtėsisė dhe grupeve tė interesit janė fuqizuar, falė edhe lidhjeve tė tyre me oligarkėt politikė, tė cilėt sė bashku zhvatin pasuritė shtetėrore dhe bėjnė biznese tė pakontrolluara, derisa, sipas tyre, njė kėso afrie nė mes mafio- biznesevedrejtėsisė dhe oligarkisė politike mund ta bėjnė vetėm interesat e ngushta, tė cilat e kanė sjellė kėtė gjendje kaq tė rėndė nė Kosovė, pa shenja pėrparimi, pėrmirėsimi dhe as reformimit.
Interesat e ngushta mbajnė peng Republikėn

Analistė dhe njohės tė fushės sė drejtėsisė, po edhe opozitarė tė vendit, thonė se lidhjet nė mes sistemit tė drejtėsisė dhe grupeve tė interesit janė fuqizuar, falė edhe lidhjeve tė tyre me oligarkėt politikė, tė cilėt sė bashku zhvatin pasuritė shtetėrore dhe bėjnė biznese tė pakontrolluara, derisa, sipas tyre, njė kėso afrie nė mes mafio- biznesevedrejtėsisė dhe oligarkisė politike mund ta bėjnė vetėm interesat e ngushta, tė cilat e kanė sjellė kėtė gjendje kaq tė rėndė nė Kosovė, pa shenja pėrparimi, pėrmirėsimi dhe as reformimit.

Ata po ashtu thonė se emėruesi i pėrbashkėt i tėrė kėtyre tė kėqijave ka vetėm njė emėr dhe ai ėshtė interesi i pėrbashkėt qė pėrfitojnė ndėrmjet tyre tė gjitha palėt e lartcekura.

Analisti Shefqet Dibrani, nė njė prononcim pėr gazetėn "Kosova Sot", ka thėnė se lidhjet nė mes sistemit tė drejtėsisė dhe grupeve tė interesit janė fuqizuar, falė edhe lidhjeve tė tyre me oligarkėt politikė, tė cilėt sė bashku zhvatin pasuritė shtetėrore dhe bėjnė biznese tė pakontrolluara, kurse shėrbimi i drejtėsisė po punon me standarde tė dyfishta, derisa, siē tha, njė kėso afrie nė mes mafio- bizneseve - drejtėsisė dhe oligarkisė politike mund ta bėjnė vetėm interesat e ngushta, tė cilat e kanė sjellė kėtė gjendje kaq tė rėndė nė Kosovė, pa shenja pėrparimi, pėrmirėsimi dhe as reformimit. "Natyrisht vetėm njė implikim i fuqishėm i sistemit tė drejtėsisė nė korrupsionin kaq masiv ka bėrė qė sistemi i drejtėsisė, sidomos prokurorė dhe gjykatės, tė heshtin pėrpara bizneseve tė kundėrligjshme dhe politikanėve, tė cilėt pėr ēdo ditė bėjnė vepra tė dėnueshme me ligjet nė fuqi qė i ka edhe vendi ynė", u shpreh ai.

Trilogji krimi

Sipas Dibranit, kjo trilogji e krimit ekonomik dhe e krimit politik ėshtė zhytur nė korrupsion sa e ka tė vėshtirė tė dalė nga aty. "Prandaj, drejtėsia po hesht vazhdimisht pėrpara abuzimeve dhe keqpėrdorimeve kaq tė mėdha", ka shtuar ai. Ndėrsa, sa i pėrket asaj se a ėshtė burimi dhe kapaku i tė gjitha tė kėqijave nė kėtė vend sistemi i tejdegraduar i (pa)drejtėsisė, qė pėr dikė ėshtė nėnė e pėr dikė njerkė, Dibrani thotė se jo vetėm kėtu tek ne, por kudo nė sistemet demokratike kancer i demokracisė ėshtė korrupsioni i lartė dhe sistemi i ulėt i drejtė- sisė, i cili me sa duket ėshtė korruptuar dhe ėshtė zhytur edhe vetė nė gjėra korruptive, prandaj, sipas tij, kemi edhe sistem tė drejtėsisė qė punon me dy standarde, siē thuhet nė popull, pėr dikė nėnė e pėr tė tjerėt njerkė.

Analisti tjetėr, Naim Kelmendi mendon se me fuqizimin e disa mafio- bizneseve me lidhjet e forta qė kanė me politiken vjen deri te paprekshmėria e tyre ligjore edhe pėrkundėr paligjshmėrive qė bėjnė nė vazhdimėsi. Sipas tij, kėto mafiobiznese janė jo vetėm tė paprekshme nga ligji edhe pėrkundėr shkeljeve dhe paligjshmėrive ligjore qė ato bėjnė, por nė anėn tjetėr edhe kanė shkelur kėshtu konkurrencėn e vlerave duke krijuar kėshtu monopole nė sistemin e vlerave tė fushės sė caktuar dhe duke qenė kėshtu tė ndėrlidhura e tė mbrojtura nga politika ato po ashtu sikur kanė vėnė pakt me drejtėsinė e korruptuar dhe kėshtu qė janė tė paprekshme edhe nga kjo (pa) drejtėsi e inkriminuar dhe e korruptuar pėr paligjshmėritė e tyre, ngase, siē tha, kėshtu janė edhe tė mbrojtura nė monopolizimin e tyre. " Nė sistemin e vlerave monopolet e bizneseve janė tė kundėrligjshme dhe do tė duhej qė drejtėsia ta thoshte fjalėn e vet nė kėtė drejtim, por meqė nė vend sistemi i drejtėsisė ka degraduar nėn ndikimet e politikes dhe oligarkisė apo grupeve tė caktuara tė interesit atėherė dhe mafio- bizneset mbajnė monopolet e tyre duke shkelur kundėrligjshėm konkurrencėn nė tregun e vlerave", theksoi pėr gazetėn "Kosova Sot" analisti Naim Kelmendi.

Skemat mafioze nė arbitrazh

Profesori universitar, Mazllum Baraliu thotė se ekziston njė percepsion, por mbase edhe bindje nė opinionin publik qė siē ėshtė ndėrlidhja nė mes tė politikės dhe biznesit, partive politike dhe subjekteve biznesore po ashtu ekziston edhe njė ndėrlidhje e fuqishme madje hera- herės nė segmente tė caktuara nė mes tė biznesit dhe gjyqėsisė. "Dhe, fakti qė ne po ballafaqohemi me disa probleme serioze sa i pėrket ndarjes sė drejtėsisė nė procesin e privatizimit ose edhe tė marrėdhėnieve biznesore mes subjekteve tė ndryshme tė korporatave publike me sektorin privat, siē ėshtė rasti me "Z- Mobile", pastaj rasti i pasaportave biometrike, po ashtu rasti i AXOS-it me Postėn, gjegjėsisht me Qeverinė e kėshtu me radhė janė disa raste, tė cilat, pėrveēqė po interpretohen dhe perceptohen tė shumtėn nga opinioni publik, nga shoqėria civile si gabime nė biznes, por edhe nė anėn tjetėr po perceptohen dhe interpretohen edhe si njė formė e bashkėpunimit tė themi tė padukshėm pėr tė mos thėnė diskret, ose tė paraparė, tė planifikuar mbase nga segmente tė caktuara tė opinionit publik nė mes tė biznesit dhe politikės dhe korporatave tė ndryshme publike tė biznesit pėr arsye se thjesht nuk mund tė interpretohet ndryshe", ka thėnė ai.

Sipas tij, ndodh qė qėllimisht kontratat bėhen tė tilla. "P.sh., rastet qė pėrmenda, ku ne kemi dalė nė arbitrazh si humbės, pra Qeveria jonė dhe ne si shtet ose ėshtė gabim nga mosnjohja e dispozitave ligjore pėr arsye se me rastin e kontraktimit nuk kontraktohet e drejta jonė nacionale dhe shtetėrore, nė rast kontesti, pra ligjet nė gjykatat tona tė zbatohen, por i lihet arbitrazhit ose thjesht ėshtė ndonjė para- marrėveshje apo ndonjė kalkulim po themi i supozuar dhe i perceptuar nga opinioni publik si dyshime tė tilla tė segmenteve tė caktuara tė biznesit me politikėn, tė cilat edhe interpretohen sikur i bėjnė me qėllim qė tė pėrfitojė dikush nga kėto transaksione dhe nga kėto gabime qė bėhen. Pra, tė themi njė galimatias i komplikuar marrėdhėniesh nė mes tė biznesit dhe institucioneve tė drejtėsisė dhe politikės mund tė supozohet dhe perceptohet, prandaj si i tillė nė qoftė se ekziston nė raste tė caktuara dhe si fenomene sigurisht qė janė tė dėmshme dhe e dėmtojnė autoritetin e drejtėsisė dhe gjyqėsisė dhe imazhin e shtetit jashtė, por edhe imazhin e biznesit sa i pėrket investitorėve tė huaj, tė cilėt sigurisht se nuk kanė as siguri, as besim dhe vullnet qė tė investojnė nė Kosovė, prandaj edhe kemi rėnie tė investimeve vazhdimisht", spikati pėr gazetėn "Kosova Sot" profesori universitar, Mazllum Baraliu./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma