Qemajl Mustafa: Drejtėsia dhunuese (dhe e mjerė) e Kosovės

Gjilan - Mungesa e guximit dhe e integritetit tė Gjykatės nė Gjilan i dhunon 39 tė akuzuar, me transferim tė gjykimit, hiq mė afėr se nė Pejė ka shkruar Qemajl Mustafa.
Nė njė postim tė tij ish kreu i Gjilanit Qemajl Mustafa ndaj tė cilit ka nisur gjykimi sė bashku me tė akuzuarit e tjerė, ka akuzuar sistemin e drejtėsisė pėr qasjen e gabuar dhe tė padrejtė ndaj 39 zyrtarėve tė Gjilanit.

Postimi i plotė:

Sot u mbajt seanca e parė e shqyrtimit (plotėsisht tė padrejtė) tė rastit tė Gjilanit nė tė cilin jemi akuzuar 39 vetė. Unė si ish kryetar, me rreth 30 zyrtarėt nga mė tė ndershmit dhe me tė vyeshmit e komunės dhe me disa nga afaristėt e mirė tė saj.

Merreni me mend, Gjykata nė Gjilan me lehtėsi e shkarkon vetėn nga ky gjykim, me arsyetim (pėr mua) krejt tė paqėndrueshėm dhe rasti i gjykimit tonė transferohet nė Pejė.

Arsyetimi i Gjykatės nė Gjilan ishte se tė akuzuarit mund tė kenė ndikim nė trupin gjykues dhe nė procesin si tėrėsi. E pavend, sepse nėse gjyqtari ka dije dhe integritet tė bollshėm, ai nuk bie asnjėherė nėn ndikimin e askujt.

Askujt nė kėtė sistem tė drejtėsisė nuk i intereson nėse 39 tė akuzuarit do tė maltretohen (kushedi sa herė) me shkuarje e ardhje nga Gjilani nė Pejė dhe me shpenzim plotėsisht tė paarsyeshėm tė kohės e tė xhepit aq tė hollė qė sot e kemi.

Nėse kėsaj ia shtojmė administrimin e plogėsht tė kėtij procesi e qė ėshtė nė traditėn e keqe tė drejtėsisė sė Kosovės atėherė kjo e vėshtirėson edhe mė shumė punėn e tė akuzuarve, tė familjeve tė tyre, por edhe tė mbrojtėsve.

Sot, po e zėmė, shumica nuk kishin caktuar mbrojtės sepse kushtet materiale i kanė tepėr tė dobėta (ata ka disa muaj qė janė edhe tė suspenduar dhe marrin vetėm gjysmėn e rrogės) dhe pikėrisht pėr kėtė, seanca fillestare u shty pėr 22 Maj.

Zvarritje krejt e panevojshme pėr shkak tė mos koordinimit tė Gjykatės me tė pandehurit nė mėnyrė qė sot ta kishte secili mbrojtėsin e caktuar nga Gjykata.
Kur e sheh kush (profili i atyre qė e kanė ndėrtuar aktakuzėn), kėnd e ka akuzuar, pėr "krim tė organizuar", tė vjen pėr me e vajtue shoqėrinė e Kosovės nė ēfarė derexhe ka ardhė. Njerėz me dije tė kufizuar e me integritet tepėr tė dyshimtė akuzojnė punėtorėt dhe profesionistėt mė tė mirė tė komunės sė Gjilanit. Pėr asgjė. E mėrzitshme vėrtetė por, e pėrballueshme.

Ajo qe sot me shtoi kurajon ishte disponimi i mirė i tė gjithė tė akuzuarve tė cilėt, i takova pas njė kohe tė gjatė. Ardhja me saktėsi nė Gjykatė dhe qėndrimi i tyre plotėsisht i relaksuar, flisnin pėr pafajėsi totale tė tyre.

Dhe, s`kemi rrugė tjetėr, pėrveē dėshmimit tė pafajėsisė para trupit gjykues pėr tė cilin s`mund tė themi gjė tjetėr nė kėtė ēast pėrveē administrimit jo tė mirė tė fillimit tė kėtij procesi.

Ne, do tė qėndrojmė, ne do tė luftojmė me krejt mjetet juridike e demokratike pėr tė drejtėn tonė dhe jam i sigurtė qė, pas shpalljes sė pafajėsisė tonė, ne do ta padisim drejtėsinė e Kosovės pėr diskreditimin dhe dėmin e madh e tė pariparueshėm qė na e ka bėrė neve tė gjithėve si individė dhe tė gjitha familjeve tona ka shkruar Qemajl Mustafa./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma