Pse po prishen PDK e LDK?

Partnerėt e koalicionit Partia Demokratike e Kosovės (PDK) dhe Lidhja Demokratike e Kosovės (LDK), si duket nuk do ta vazhdojnė bashkėjetesėn e tyre deri nė fund tė mandatit.
Arsyeja e bashkimit tė dikurshėm nė mes kėtyre dy partive, sipas eksponentėve tė kėtyre dy subjekteve kanė qenė interesat shtetėrore dhe vendimet e vėshtira.

Shefi i grupit parlamentar tė LDK-sė, Ismet Beqiri, ka thėnė pėr “Klan Kosova”, se tash pėr dallim prej vitit 2014, kohė kur u formua Qeveria, kemi tė bėjmė mė rrethana krejtėsisht tė ndryshme.

Sipas tij, nuk ka asnjė qeveri qė ka punuar nė kushte mė tė rėnda se sa kryeministri aktual i Kosovės.

“Ne kemi gatishmėri me shku deri nė fund tė mandatit, sikundėr qė kemi gatishmėri me shku nė zgjedhje”, ka theksuar ai.

E deputeti i PDK-sė, Adem Grabovci, ka thėnė se “rezultati i afron njerėzit, dhe dėshtimi i largon njerėzit”.

“Nėse nuk e dėshmojnė veten, vet koalicioni duhet tė ofroj zgjidhje tjetėr”, ka shtuar ai.

Ndėrsa, analisti Ramush Tahiri, mendon se Kosova ende nuk ėshtė stabilizuar sa pėrket funksionimit tė demokracisė, dhe se sipas tij, duket se janė rritur apetitet sa i pėrket funksionit tė kryeministrit.

“Nė kėtė fazė mandati nuk do tė shkoj deri nė fund tė tij”, ka shtuar Tahiri. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma