Thaēi e pranon: Mos liberalizimi i vizave, pėrgjegjėsi edhe e institucioneve tė Kosovės

Presidenti i Kosovės, Hashim Thaēi, pėrmes njė postimi nė Facebook u ka bėrė thirrje institucioneve tona pėrgjegjėse qė pa humbur kohė tė ndėrmarrin veprimet dhe vendimet e domosdoshme pėr tė pėrmbushur kriterin e fundit tė mbetur pėr liberalizimin e vizave, duke aluduar nė marrėveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi.
Sipas tij, pėrcjell Telegrafi, pėrderisa shtetet fqinjė, shumė vite mė parė kanė thyer izolimin dhe qytetarėt e tyre lėvizin pa viza nė zonėn Schengen, kanė mbetur vetėm kosovarėt qė tė dėshpėruar ende presin t’i japin fund izolimit.

Nė kėtė drejtim, Thaēi ka shtuar se pėrgjegjėsia pėr kėtė realitet tė hidhur nuk ėshtė vetėm tek institucionet e BE-sė, por nė shkallė tė konsiderueshme edhe tek institucionet e Kosovės.

Ky ėshtė postimi i plotė i presidentit Thaēi nė Facebook:

Kosova, si shteti mė proevropian nė Ballkanin Perėndimor, vazhdon tė mbetet shteti mė i izoluar nė Evropė.

Pėrderisa shtetet fqinjė, shumė vite mė parė kanė thyer izolimin dhe qytetarėt e tyre lėvizin pa viza nė zonėn Schengen, kanė mbetur vetėm kosovarėt qė tė dėshpėruar ende presin t’i japin fund izolimit.

Pėrgjegjėsia pėr kėtė realitet tė hidhur nuk ėshtė vetėm tek institucionet e BE-sė, por nė shkallė tė konsiderueshme edhe tek institucionet e Kosovės.


Ne nuk guxojmė tė lejojmė qė kjo situatė turpėruese tė vazhdojė nė pafundėsi.

Prandaj, nė emėr tė qytetarėve tė Republikės sė Kosovės, ftoj institucionet tona pėrgjegjėse qė pa humbur kohė tė ndėrmarrin veprimet dhe vendimet e domosdoshme pėr tė pėrmbushur kriterin e fundit tė mbetur pėr liberalizimin e vizave.

Qeveria dhe Kuvendi i Republikės sė Kosovės duhet tė koordinohen dhe me prioritet ta pėrmbushin kėtė kriter pėr liberalizimin e vizave nė ditėt nė vijim, nė tė kundėrtėn qytetarėt kanė plotėsisht tė drejtė tė jenė tė zhgėnjyer dhe dėshpėruar. /Telegrafi/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma