Akuzohet kosovari: Ka marrė 900 mijė franga duke u paraqitur rrejshėm si invalid

Ai kishte theksuar se prej 20 vitesh nuk mundte tė voziste por detektivėt e kishin filmuar duke vozitur dhe duke kryer pa problem punė tjera tė pėrditshme.
Gjatė 20 viteve, sa ėshtė konsideruar invalid, kosovari ka marrė mbi 900 mijė franga nė emėr tė pensionit tė invaliditetit. Por, detektivėt privatė socialė, tė cilėt i kishte angazhuar sigurimi, kanė ardhur nė pėrfundimin se ai nuk ėshtė fare invalid, shkruan aargauerzeitung. Por vėzhgimi qė bėjnė kėta detektivė ka njė problem ligjor dhe ėshtė i kontestueshėm.

Kosovari nga komuna Wettingen e kantonit Aargau, kishte pėsuar nė njė aksident me kamionin e tij. Nga viti 1996 ai merr pension tė invaliditetit mbi kėtė bazė, transmeton albinfo.ch. Pa ndihmėn e dikujt ai nuk mundet as tė vishet, kishte thėnė personi nė fjalė duke arsyetuar invaliditetin e tij. Po kėshtu ai ankohej pėr dhembje tė pėrhershme tė kokės, shpinės dhe kėmbėve.

Por, pasi qė sigurimi i tij dyshonte nė invaliditetin e ish shoferit tė kamionit, angazhon detektivė privat pėr ta pėrgjuar. Dhe ata sollėn dėshmi interesante. Pėrkundėr faktit se ai kishte theksuar se prej 20 vitesh nuk mundte tė voziste, ata e kishin filmuar duke vozitur. Ata, nga vėzhgimet e tyre kishin konstatuar po ashtu se kosovari nuk kishte probleme as nė kryerjen e punėve tė tjera tė pėrditshme.

Televizioni regjional “Tele M1” ka biseduar me tė birin e 56 vjeēarit, pėrcjell albinfo.ch. Ai thotė se babai i tij nganjėherė bėn mė mirė dhe vozitja e automobilit pėr tė, si njė ish shofer kamioni, ėshtė njėlloj terapie.

Ndėrkaq, para gjykatės duhet tė pėrgjigjet edhe bashkėshortja e tij. Ajo akuzohet se “e ka mbuluar” gjatė gjithė kohės, qė ai tė mund tė pėrfitonte nga pensioni. Por, avokati qė e pėrfaqėson gruan, ėshtė i sigurt se i shoqi i saj ėshtė invalid. “Nė raportet e hershme mjekėsore ėshtė konstatuar kėshtu”, thotė ai.

Nga ana tjetėr, rasti ėshtė i ndjeshėm sepse vėzhgimi nga ana e detektivėve ėshtė metodė e kontestuar. Vitin e kaluar Gjykata Evropiane e tė Drejtave tė Njeriut nė Strasburg kishte konstatuar pėr njė rast tė ngjashėm nė Zvicėr se dėshmitė e nxjerra nė kėtė mėnyrė janė ilegale. Kėshtu, xhirimet e realizuara nė rastin e kosovarit mund tė mos njihen nga gjykata.

Ēifti kosovar do tė paraqitet para Gjykatės sė Qarkut nė Baden javėn tjetėr, transmeton albinfo.ch. Prokurori ka kėrkuar deri nė gjashtė vjet burg pėr tė akuzuarin.

http://www.albinfo.ch/akuzohet-kosovari-ka-marre-900-mije-franga-duke-u-paraqitur-rrejshem-si-invalid/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma