Mustafa i shqetėsuar qė Devollėt po e dėmtojnė me 30 milionė euro vendin

Kryeministri i Kosovės, Isa Mustafa, thotė se me vendimin e Gjykatės sė Arbitrazhit ku Telekomi i Kosovės-Vala duhet t`i paguajė rreth 30 milionė euro "Devollit Group" apo "Z-Mobile" do tė dėmtohet shumė prona publike pėr shkak tė, siē tha ai, disa procedurave qė as pėr tė nuk janė tė qarta sikurse edhe vendimi i Gjykatės sė Arbitrazhit.
“Kosova do ta paguaj njė dėm tė madh prej 30 milionė euro pėr shkak tė disa procedurave qė as pėr mua nuk janė tė qarta e as vendimi Gjykatės sė Arbitrazhit. Janė duke u zhvilluar procedura nė drejtėsinė kosovare pėr kėtė, e qė unė nuk mund tė them se ēfarė rezultat mund tė marrim. Kosova dhe paraja publike do tė humb rreth 30 milionė euro”, tha kryeministri nė interpelancėn e tij nė Kuvend.

Ai tha ndėr tjerash se Telekomi duhet tė kujdeset pėr veprimet e tyre sikurse dhe bordi i kėsaj kompanie publike qė tė sigurojnė mbrojtje adekuate nė Arbitrazh sepse dikush siē tha ai, kėtu do tė pėrfitojė prej kėtyre 30 milionė eurove. Kryeministri tha se do tė kėrkojnė pėrgjegjėsi ligjore pėr shkak tė njė kontrate e cila duhet vlerėsuar nėse ka qenė ose jo nė rregull me Dardafonėt dhe pse Telekomi ka pranuar njė kontratė tė tillė.

“Ndėrsa unė mund tė them se Qeveria s’do ta marr asnjė barrė tė kėsaj, sepse ėshtė posta ajo e cila duhet tė merr pėrgjegjėsitė saj, por qė prona publike do tė dėmtohet me 30 milionė euro”, pėrfundoi ai. /GazetaExpress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma