Kastrati: ShBA-tė nė vitin 2014 kanė mbėshtetur krijimin e Ushtrisė sė Kosovės

Ish-komandanti i FSK-sė, Kadri Kastrati, ka thėnė se SHBA-tė nė vitin 2014 e kishin mbėshtetur krijimin e Ushtrisė sė Kosovės, por kjo nuk kishte ndodhur pėr shkak tė mosmarrėveshjeve nė mes spektrit politik vendės.
Kastrati ka thėnė se nė 2014-nė ndėrkombėtarėt kanė qenė tė pėrgatitur dhe ka pasur mbėshtetje tė fuqishme nga SHBA-tė.

“Nė mars tė vitit 2014 FSK-ja ka qenė e gatshme tė shndėrrohet nė ushtri dhe janė dorėzuar komplet rekomandimet qė kanė dalė nga rishikimi strategjik. Pse nuk ėshtė bėrė atėherė, tashmė dihet pėr opinionin, pėr shkak tė mosmarrėveshjeve tė spektrit politik vendės. Ndėrkombėtarėt kanė qenė tė pėrgatitur dhe ka qenė e mbėshtetu fuqishėm nga SHBA-tė, por nuk ėshtė bėrė”, ka thėnė Kastrati pėr “Arbresh.info”.

Ai ka thėnė se forma mė e mirė e pėr krijimin e Ushtrisė do tė ishte me ndryshime kushtetuese, por, sipas tij, ėshtė e pamundur pėr shkak tė Listės Serbe.

“Forma mė e mirė do tė ishte me ndryshime kushtetuese, por serbėt janė pengesė, sepse ata pėrfaqėsojnė interesat e Beogradit. Mendoj se presidenti ka bėrė njė punė tė madhe dhe njė iniciativė tė mirė, se nėse nuk votojnė serbėt, mund ta bėjmė ushtrinė edhe me ligj”, ka thėnė Kastrati.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma