Oligarkėt dhe monopolet po e rrėnojnė ekonominė

Ka disa vite qė qytetarėve tė Kosovės u ka humbur shpresa pėr tė bėrė biznes nė vendin e tyre. Analistėt thonė se kjo po ndodh, ngase nė njėrėn anė e kemi situatėn e brishtė politike, qė ėshtė edhe jostabile, e nė anėn tjetėr e kemi kapjen e institucioneve nga nėntoka, qė i ka bėrė njerėzit tė mendojnė alternativa tė tjera pėr tė investuar.
Shteti nuk arrin tė krijojė kushte tė barabarta pėr sipėrmarrėsit.

"Sot, bizneset e kanė tė pamundur tė avancojnė ekonominė e tyre, kur nė skenė fuqishėm defilojnė mafio-oligarkėt. Mbi kėtė bazė si do tė mund tė zgjohej motivi pėr investim", theksoi deputeti opozitar Salih Salihu ,raporton Gazeta Kosova Sot.

Ka disa vite qė qytetarėve tė Kosovės u ka humbur shpresa pėr tė bėrė biznes nė vendin e tyre. Analistėt thonė se kjo po ndodh, ngase nė njėrėn anė e kemi situatėn e brishtė politike, qė ėshtė edhe jostabile, e nė anėn tjetėr e kemi kapjen e institucioneve nga nėntoka, qė i ka bėrė njerėzit tė mendojnė alternativa tė tjera pėr tė investuar.

Sipas tyre, nė njė shtet, ku konkurrenca e lirė nga viti nė vit po mbytet nga monopolet dhe nga bizneset e forta, qė janė tė lidhura me politikėn, vlerėsohet se nuk ka njė ardhmėri ekonomike. Shih pėr kėtė, analistėt dhe ekspertėt e ekonomisė vlerėsojnė se si mund tė shthuret kapja e shtetit, me tė vetmin qėllim pėr tė lejuar konkurrencėn e lirė nė kėtė vend, nė mėnyrė qė njerėzit tė investojnė pėr tė rritur punėsimin nė vend. Sipas AKB-sė, thuhet se vetėm vjet janė mbyllur mbi 2800 biznese si pasojė e politikave joadekuate jozhvillimor

Politikanėt, bllokadė pėr sipėrmarrjen e lirė

Nėnkryetari i Shoqatės sė Naftėtarėve tė Kosovės, Ramadan Maloku, tha se arsyeja kryesore se pėrse njerėzve tanė u ka humbur shpresa pėr tė bėrė biznes nė Kosovė, janė politikanėt tanė, tė cilėt nuk i kanė duart e pastra dhe mendjen e shėndoshė nga niveli tepėr i lartė i korrupsionit, qė e ka kapluar shoqėrinė kosovare tė pasluftės e deri mė sot. "Kjo po ndodh te ne, ngase po ti kesh duart e pastra dhe mendjen e shėndoshė, e ke shumė lehtė tė bėsh biznes, por te ne po ndodh e kundėrta, ndaj qytetarėt tanė po hezitojnė qė tė futen nė biznes", ka thėnė ai. "Na mungon tregu dhe konkurrenca e lirė, qė ėshtė e mbytur nga monopolet dhe te bizneset shumė tė forta, qė janė tė lidhura me politikėn, gjė qė ka bėrė gjė vendi ynė mos tė ketė njė ardhmėri ekonomike", u shpreh Maloku. "Ajo qė ėshtė mė kryesorja pėr mekanizmat e shtetit ėshtė mungesa e njė sistemi tė pavarur e tė mirėfilltė tė sistemit tė drejtėsisė, qė i ėshtė bėrė kapjes sė shtetit dhe tė drejtėsisė nga politika ditore, sepse po tė funksiononte mekanizmi i drejtėsisė punėt do t'i kishim mė mirė", ka potencuar mė tej ai./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma