Presidenti e stopoi, kryeparlamentari e procedoi

Veseli po mundohet t'i krijojė bazat e njė lideri tė qėndrueshėm politik tė PDK-sė, derisa Thaēi ende konsiderohet lider historik i saj, ndonėse Veseli dalėngadalė po ia merr dheun nėn kėmbė.
Haziri: "Pėr tė kuptuar se kanė filluar pėrēarjet mes eksponentėve tė PDK-sė, ėshtė mosdakordimi mes Veselit dhe Thaēit, pėr ēėshtjen e Ligjit tė Ushtrisė"

Veseli po mundohet t'i krijojė bazat e njė lideri tė qėndrueshėm politik tė PDK-sė, derisa Thaēi ende konsiderohet lider historik i saj, ndonėse Veseli dalėngadalė po ia merr dheun nėn kėmbė.

Tani, insistimi i Veselit pėr tė dėrguar nė Kuvend Projektligjin pėr Ushtrinė mė tepėr ka tė bėjė pėr ta poshtėruar Thaēin sesa pėr ndonjė dobi eventuale", tha Faton Mehmeti,raporton Gazeta Kosova Sot.

P rocedimi nga ana e Kryesisė sė Kuvendit tė Ligjit tė hartuar nga Presidenca e Kosovės pėr transformim tė FSK-sė nė Ushtri tė shtetit, pa ndryshimet kushtetuese, edhe pėrkundėr kėrkesės sė presidentit Thaēi qė tė stopohet procedura, sipas analistėve politikė po vlerėsohet si njė shpėrfaqje e pėrplasjeve tė thella nė mes tė Kadri Veselit e Hashim Thaēit, si rivalė tė ashpėr politikė pas ndryshimeve qė janė bėrė nė PDK. Tanimė kjo shpėrfillje e kėrkesės sė Thaēit, qė tė ndalohet procedimi i kėtij Ligji nė Kuvend, po shihet si njė shenjė dhe dėshmi qė flet qartė se Hashim Thaēi mė nuk pyetet sa duhet, as nuk respektohet nė PDK, pėrderisa Veseli do tė vazhdojė rrugės sė vet tashmė duke forcuar pozitat e tij si kryetar i PDK-sė, kryetar Kuvendi, por duke synuar tutje edhe mė lart, mbase nė pozitėn e kryeministrit tė ardhshėm tė Kosovės.

Sipas analistit politik Faton Mehmeti, vetė nisma e Thaēit pėr Ushtrinė qė nė start ka qenė zero, pra pėrpjekje e tij pėr t'u shpėrfaqur si faktor kryesor nė Kosovė. "Thaēi me kėtė nismė ka dashur me njė gur t'i vrasė dy zogj, nė njėrėn anė tė faktorizohet, kurse nė anėn tjetėr ta fajėsojė LDK-nė pėr dėshtimin e kėsaj nisme", ka thėnė ai.

Lufta nė PDK, LDK-ja anash

Sipas Mehmetit, derisa pėr dėshtimin e nismės Thaēi s'po jep pėrgjegjėsi, kėtė po mundohet ta shfrytėzojė jo oponenti i saj kryesor, qė nė kėtė rast duhet tė ishte LDK-ja, por ēuditėrisht Kadri Veseli, njeriu mė i afėrt i Thaēit. "Veseli po mundohet t'i krijojė bazat e njė lideri tė qėndrueshėm politik tė PDK-sė, derisa Thaēi ende konsiderohet lider historik i saj, ndonėse Veseli dalėngadalė po ia merr dheun nėn kėmbė. Tani, insistimi i Veselit pėr tė dėrguar nė Kuvend Projektligjin pėr Ushtrinė mė tepėr ka tė bėjė pėr ta poshtėruar Thaēin sesa pėr ndonjė dobi eventuale", tha Faton Mehmeti.

Ai nė kėtė mes tė pėrplasjeve thotė se dėmet anėsore do t'i vuajė edhe vetė LDK-ja, e cila nuk pritet ta pėrkrahė tani kėtė nismė nė Kuvend, derisa Veseli po e shtrin ndikimin e tij si brenda, ashtu edhe jashtė partisė sė tij. "Tė gjitha kėto janė nė kuadėr tė fushatės zgjedhore, derisa duelin Thaēi - Veseli, si duket, po arrin ta fitojė ky i dyti. Duke e parė kėtė situatė, ka gjasa qė Thaēi tė lėrė edhe postin e presidentit e vetėm tė bėhet sėrish kryeministėr i ardhshėm, nėse PDK-ja fiton zgjedhjet", konsideron Faton Mehmeti. Sipas Mehmetit, vetėm ky skenar do tė rikthente atė edhe njėherė nė skenėn politike, nė sensin e fuqisė qė gėzon shefi i Qeverisė nė krahasim me atė tė presidentit. ".(Mė gjersisht mund t'a lexoni nė numrin e sotėm tė gazetės Kosova Sot)

(Kosova Sot)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma