Banania qetėson nervat dhe pėrmirėson humorin

Bananet pėrveē se janė shumė tė shijshme, janė dhe tė shėndetshme.
Sipas studimeve rezulton se ngrėnie e bananeve ėshtė “ilaēi” kundėr depresionit dhe qetėson nervat dhe ndihmon trurin.

Nė sajė tė dobive tė saj, ky frut pėrdoret nga sportistėt pėr rikuperimin e energjive.Njė shkrim i publikuar nė revistėn shkencore “Journal of Neuroscience Letters”, ka treguar se potasi i cili gjendet te ky frut e mbron trurin nga radikalet e lira, duke e mbajtur mė tė ri dhe mė tė stėrvitur.

Banania pėrmban vitaminėn B, e cila bėn qė tė ndjeheni mė tė lehtėsuar. Triptofani qė gjendet te bananet, ėshtė njė aminoacid i cili vepron me serotoninėn dhe shėrben pėr tė pėrmirėsuar humorin dhe pėr tė mbrojtur nga depresioni.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma