Hurmet kanė pėrfitime tė jashtėzakonshme shėndetėsore

Ato pėrmbajnė shumė pėrbėrės tė shėndetshėm tė cilėt ndikojnė nė eliminimin ose zbutjen e disa problemeve shėndetėsore, si sulmet e zemrės dhe trurit, nivelin e kolesterolit nė gjak dhe problemet me hipertensionin ose shtypjen e lartė tė gjakut.
Ne kemi diēka pėr tė ju treguar nė rast se ju po kėrkoni ushqimin me mė sė shumti pėrfitime shėndetėsore.

Ne ju rekomandojmė qė tė provoni hurmet.

Ato pėrmbajnė shumė pėrbėrės tė shėndetshėm tė cilėt ndikojnė nė eliminimin ose zbutjen e disa problemeve shėndetėsore, si sulmet e zemrės dhe trurit, nivelin e kolesterolit nė gjak dhe problemet me hipertensionin ose shtypjen e lartė tė gjakut.

Nė tė njėjtėn kohė, konsumimi i tyre ndikon nė forcimin e metabolizmit tė trupit, sepse hurmet kanė sasi tė mėdha tė ushqyesve, transmeton Klan Kosova.

Mė poshtė janė disa nga rekomandimet kryesore pse ju duhet tė pėrfshini hurmet nė menynė tuaj ushqimore dhe pse ato janė kaq tė shėndetshme.

Hurmet janė tė pasura me hekur

Hurmet pėrmbajnė sasi tė mėdha tė hekurit, i cili ėshtė veēanėrisht i dobishėm pėr ata njerėz qė vuajnė nga anemia, pėr fėmijėt dhe pėr gratė shtatzėna.

Ėshtė e mjaftueshme qė tė konsumohen 100 gram hurme nė ditė e qė pėrmbajnė 0.9 mg hekur dhe qė ėshtė rreth 11% e sasisė ditore tė rekomanduar tė hekurit.

Hekuri ka efekt tė dobishėm nė qelizat e kuqe tė gjakut dhe hemoglobinės, kryesisht duke mbėshtetur rrjedhėn e oksigjenit nėpėrmjet gjakut.

Hurmet ndihmojnė me diarrenė (barkqitjen)

Hurmet gjithashtu pėrmbajnė sasi tė mėdha tė kaliumit, qė ėshtė njė mineral esencial qė lehtėson dhe eliminon diarrenė.

Hurmet ndihmojnė pėr kapsllėkun

Hurmet pėrpos qė ndihmojnė pėr diarrenė, ato ndihmojnė edhe pėr problemet me kapsllėkun.

Pėr kėtė tė fundit, ju duhet tė vendosni njė sasi tė hurmeve qė tė qėndrojnė nė ujė gjatė gjithė natės dhe mė pas kėtė ujė ta konsumoni nė mėngjes, transmeton Klan Kosova.

Kjo do tė ndihmojė nė njė tretje shumė mė tė mirė, me efekte pastruese pėr organizmin.

Ato ndihmojnė nė kontrollimin e peshės trupore

Nėse dėshironi qė tė eliminoni peshėn e tepėrt, ju duhet tė konsumoni hurmet nė mėngjes, nė stomak tė zbrazėt.

Kėshtu ju do kontrolloni peshėn tuaj trupore. Pavarėsisht qė hurmet nuk pėrmbajėn kolesterol, duhet tė keni parasysh qė ato pėrmbajnė shumė sheqer andaj mos e teproni me konsumimin e tyre.

Hurmet rregullojnė nivelin e kolesterolit nė gjak dhe forcojnė zemrėn

Hurmet janė shumė tė mira pėr tė ulur nivelin e kolesterolit nė gjak, sepse ato pastrojnė enėt e gjakut dhe parandalojnė mpiksjen e gjakut.

Pėr tė pasur njė zemėr sa mė tė fortė, vendosni hurmet nė ujė gjatė natės. Mė pas nė mėngjes kulloni ato, dhe largoni farat. Mė pas ose mund t’i hani farat ashtu, ose mund t’i vendosni nė mikser (blender).

Hurmet rregullojnė shtypjen e gjakut dhe parandalojnė sulmet nė zemėr

Personat qė vuajnė nga hipertensionin, duhet tė konsumojnė shumė hurme sepse ato pėrmbajėn kalium dhe nuk kanė natrium. 5-6 hurme pėrmbajnė 80 mg magnez qė ėshtė mineral shumė i rėndėsishėm pėr qarkullimin e gjakut.

Siē u tha edhe mė lartė, hurmet pėrmbajnė sasi tė mėdha tė kaliumit, qė ėshtė njė mineral i rėndėsishėm qė pėrmirėson ndjeshėm sistemin nervor dhe gjithashtu parandalon sulmet e zemrės dhe trurit.

Prandaj, nė qoftė se ju merrni 400 mg kalium nė ditė, ju nuk keni arsye pėr t’u shqetėsuar rreth shėndetit tuaj.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma