Gjykata Federale vendos pėr dėbimin e plakės 78 vjeēare nė Kosovė

Gjykata e pranon se ajo, pas vdekjes sė tė shoqit ka nevojė pėr pėrkujdesje. Por, kjo nevojė nuk e arsyeton varėsinė e kosovares ndaj djemve tė saj nė Zvicėr.
Pas vdekjes sė bashkėshortit tė saj, kosovarja 78 vjeēare vjen tė jetojė te dy djemtė, nė Zvicėr, nė Kantonin Schwyz. Por, Gjykata Federale me vendimin e saj e kthen plakėn nė Kosovė, pas katėr vitesh qėndrimi nė Zvicėr: Nuk ėshtė rast i rėndė, sipas shkallės mė tė lartė tė gjyqėsisė sė Zvicrės, shkruan marchanzeiger.ch.

Ajo kishte ardhur kėtu nė vitin 2013, me vizė turistike, transmeton albinfo.ch. Njėri nga dy djemtė e saj, me leje qėndrimi tė pėrhershėm nė Zvicėr (Vizė C) bėn kėrkesė pėr bashkim familjar pėr tė ėmėn. Por, Departamenti i Ekonomisė Popullore i Kantonit e hedh poshtė kėtė kėrkesė. Pastaj, si Ekzekutivi i kantonit, ashtu edhe Gjykata Administrative e vėrtetojnė se gruas nga Kosova nuk mund t`i ndahet leja e qėndirmit pėr tė kaluar pleqėrinė e saj nė Zvicėr.

Kosovarja ushtron ankesė nė Gjykatėn Federale me pretendimin se ėshtė e detyruar tė mbėshtetet te bijtė e saj qė jetojnė nė Zvicėr, pėrcjell albinfo.ch. Gjykata nė fjalė, nė vendimin e saj pranon se ajo, pas vdekjes sė tė shoqit ka nevojė pėr pėrkujdesje. Pėr kėtė, kosovarja duhet tė organizojė ndryshe jetėn e saj.

Por, kjo nevojė si e tillė nuk e arsyeton marrėdhėnien e veēantė tė varėsisė ndaj djemve tė saj nė Zvicėr. Shumė mė tepėr duhen kėrkuar mundėsi zgjidhjeje nė vendin e prejardhjes, pėercjell albinfo.ch. Dhe, duke qenė se atje, nė afėris prej 10 kilometrash jeton e bija, njė zgjidhje pėr plakėn shikohet si e mundshme.

http://www.albinfo.ch/gjykata-federale-vendos-per-debimin-e-plakes-78-vjecare-ne-kosove/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma