Hithrat, bimė qė largojnė secilėn sėmundje

Hithrat (lat.urtica dioica) njihen pėr gjethet e tyre tė gjelbra nė formė tė zemrės.Veti shėruese ofrojnė gjethet, lulet, rrėnjėt, farat
HITHRAT SI ILAĒ UNIVERSAL

Nėpėr histori, hithrat janė pėrdorur si diuretik dhe laksativ, si dhe preparat i hatashėm pėr shėrimin e tė ėnjturave, ciklit jo tė rregullt menstrual, gjakderdhjes, inflamacioneve nė mushkėri, plagėve tė gangrenės, astmės, sėmundjes sė shpretkės dhe shumė sėmundjeve tė tjera. Dikur moti ka shėrbyes si kundėrhelm nga kafshimet e kafshėve helmuese dhe pėr shėrimin e gurėve dhe rėrės nė veshka dhe kanalet urinare, infeksionet e lėkurės, dhimbjeve nė nyja, gihtin dhe nervin shiatik. Hithrat pėrmbajnė fibra, pėrdoren edhe pėr pastrimin e enėve, trasmeton gazeta Kosova Sot

NUTRIENTET

Nė kėtė bimė tė gjelbėr ka shumė nutriente. Ėshtė e pasur me vitamina C, A, K, B2. Pėrmban proteina, yndyrė, karbohidrate, flavonoide, taninė, klorofil, karotinė. Rrėnja e hithrės pėrmban sasi tė madhe tė hekurit, prandaj nė mėnyrė tradicionale pėrdoret nė shėrimin e anemisė, zbokthit nė flokė dhe rėnies sė flokut dhe pėrdoret nė forcimin e tij.

ILAĒ NATYRAL KUNDĖR ANEMISĖ

Kjo bimė njihet pėr faktin se shėron pagjakėsinė dhe aneminė. Ėshtė e pasur me vitamina C, qė nė mėnyrė natyrale pėrmirėson absorbimin e hekurit, ndihmon edhe kundėr mundimeve, diarresė dhe dhimbjeve nė lukth.

ZGJEDHJE NATYRALE PĖR SHTATZĖNAT

Hithrat janė bimė qė sugjerohet tė pėrdoren nė pjesėn mė tė ndjeshme tė femrės, nė shtatzėni, kur nė formė tė ēajit, derisa lėngu i freskėt i shtrydhur nga hithrat nuk sugjerohet. Ndihmojnė punėn e veshkave, zbutin stresin, rregullojnė punėn e hormoneve dhe qetėsojnė inflamacionet. Falė magnezit, pakėsojnė ngėrēet nė kėmbė dhe kontribuojnė nė pakėsimin e lodhjes dhe plogėshtisė. Mund tė ndihmojnė edhe te hemorroidet dhe tė parandalojnė gjakderdhjet pas lindjeve. Nxit prodhimin e qumėshtit nė gjirin e nėnės. Ēajin nga hithrat ėshtė mirė pėr ta konsumuar qė nga tremujori i dytė dhe nė gjithė periudhėn sa ushqehet fėmija me qumėshtin nga gjiri i nėnės. Ndihmon edhe nė pėrtėritjen e flokut dhe siguron lėkurė tė pastėr dhe tė shėndetshme.

VETITĖ E TJERA SHĖRUESE TĖ HITHRAVE

E forcojnė sistemin imun, qetėsojnė simptomat e reumatizmit dhe artritit, ndihmojnė te dhimbjet menstruale dhe fryrjet para-menstruale, ulin shtypjen e lartė tė gjakut dhe sheqerin nė gjak, ndihmojnė tė dhimbjet e kokės dhe pagjumėsia, zbutin sėmundjet e organeve tė frymė- marrjes, eliminojnė problemet e lėkurės, shėron infeksionet nė traktin urinar, shkatėrrojnė paraqitet nė zorrė, forcojnė flokun.

PĖRDORIMI I HITHRAVE

Me konsumimin e rregullt tė ilaēeve nga kjo bimė mrekullibėrėse mund t'i luftoni shumė sėmundje dhe tė ndihmoni nė shėrimin e sėmundjeve tė rėnda shėndetėsore. Prandaj, nė ritualin tuaj ditor, pini sė paku 1-2 gota ēaj ose lėng tė hithrave.

(Kosova Sot)

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma