Dėmtoj shkollėn dhe xhaminė, i caktohet masa e trajtimit tė detyrueshėm psikiatrik

Gjilan - Dega e Gjykatės Themelore nė Novobėrdė ka aprovuar kėrkesėn e Prokurorisė Themelore tė Gjilanit, mbi caktimin e masės sė trajtimit tė detyrueshėm psikiatrik me ndalim nė institucionin kujdesit shėndetėsor.
I pandehuri duhet tė qėndroj nė kohėzgjatje prej njė (1) muaji nė Institutin e Psikiatrisė Forenzike tė Kosovės (IPFK).

Me datė 15.04.2017 nė fshatin Llabjan Komuna e Novobėrdės, i pandehuri B.F., ka dėmtuar shkollėn dhe xhaminė e fshatit.

Me kėto veprime i pandehuri B.F. dyshohet se ka kryer veprėn penale “Asgjėsimi apo dėmtimi i pasurisė nga neni 333 paragrafi 3 lidhur me paragrafin 4 tė Kodit Penal tė Republikės sė Kosovės (KPRK)”.

Gjatė mbajtjes sė seancės ka prezantuar edhe eksperti mjeko – ligjor, i cili ka rekomanduar gjykatėn qė tė dėrgoj tė pandehurin nė Institutin e Psikiatrisė Forenzike tė Kosovės.

Palėt kanė tė drejtėn e ankesės ndaj kėtij vendimi nė Gjykatėn e Apelit thuhet nė njoftimin e Sabit Shkodrės zėdhėnės i Gjykatės Themelore nė Gjilan./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma