Pse i duhet Kosovės ushtria dhe si duhet tė jetė ajo?

Nga Bekim Thaqi - Pse i duhet Kosovės ushtria dhe si duhet tė jetė ajo? Ushtria ėshtė njė ndėr elementet kryesore tė shtetit krahas me popullatėn dhe territorin, pa tė cilėn cikli i shtet-formimit nuk ėshtė i plotė dhe ajo pėrbėn garancinė kryesore pėr mbrojtjen e vendit nė raste tė krizave dhe luftės.
Qė prej kohėrave tė lashta shtetet themelonin ushtritė e tyre pėr mbrojtjen e territorit/ vendit ku jetonte njė popullatė e caktuar. Nė boten moderne por edhe me herėt gjate historisė siē u cek me lart, njė shtet merrej seriozisht nga palėt e interesit edhe nė baze te fuqisė se tij pėr ta mbrojte vetveten dhe pėr tė dėshmuar se ka kapacitete pėr tė menaxhuar me sukses situatat dhe kėrcėnimet e ndryshme dhe kėtu ushtria nė koordinim edhe me faktorėt tjerė te sigurisė ruan rol parėsor.

Edhe shtetet tjera me demokraci tė konsoliduar dhe me njė siguri relativisht tė larte vazhdimisht investojnė nė modernizim tė ushtrisė nė mėnyrė qė tė mbajnė hapin me shtetet qe i rrethojnė por edhe i pėrcjellin trendėt global.

Kosova nuk duhet tė pėrbejė pėrjashtim me kėtė rast dhe ajo duhet sa me parė tė kėtė ushtrinė e saj nė mėnyre qė tė ketė njė zhvillim normal si shtet dhe tė mund te pėrmbushė aspiratat e saj pėr integrime ne Aleancėn e NATOS dhe tė bėhet pjesė e saj.

Nuk ka rėndėsi nėse ushtria do tė formohet me ndryshim ligji apo ndryshime kushtetuese, rėndėsia qėndron nė atė se duke marrė parasysh konstelacionet politiko- gjeografike, Kosovės i duhet ushtria nė mėnyrė qė edhe si shtet edhe si njė fuqi sado e vogėl tė mund te ofrojė garanci pėr kufijtė e saj gjithmonė nė koordinim me shtetet mike-(NATON) dhe shtetet qe kane investuar nė pavarėsinė e Kosovės. Shtrohet pyetja si duhet tė jete ushtria e Kosovės dhe ēfarė kapacitetesh duhet tė ketė ajo?

Duke marre parasysh se Kosova nuk ka synime apo aspirata pushtuese por mbrojtėse dhe defanzive ajo duhet tė ndjeke shembullin e shteteve te tilla si Sllovenia, Shqipėria pse jo edhe Mali i zi me anė tė njėsive te specializuara qė do tė mund te reagonin ne njė kohė tė shpejtė dhe tė duhur ndaj kėrcėnimeve dhe provokimeve nga jashtė pėr shtetin e Kosovės.

Ushtria e Kosovės nuk ka nevoje qė tė jetė robuste dhe tė jetė barrė e madhe pėr buxhetin por ama megjithatė duhet te kėtė njė numėr solid nė bazė tė numrit te popullatės dhe nė bazė te trendėve moderne botėrore ku ushtritė me nuk investojnė ne numėr te madh tė ushtarėve por ne njėsi te specializuara me pak ushtarė dhe me kapacitete teknologjike tė mjaftueshme pėr tė pėrballur me sfidat qė ato vlerėsojnė se mund ti kenė.

Si pėrfundim nga ushtria e Kosovės do te pėrfitonin te gjithė duke filluar nga shteti i Kosovės i cili do tė pėrceptohej si me i sigurte dhe me kėtė edhe do tė mund ti hapej dera edhe investimeve me tė mėdha nga jashtė pasi askush nuk dėshiron tė investojė nė njė vend qė nuk ka ushtri dhe qė nuk ofron garanci pėr ruajtjen e kufijve por edhe faktori ndėrkombėtar nė krye me NATON pasi qė do te ruante njė prezencė minimale te forcave paqeruajtėse te NATO-s mirėpo me investime dhe shpenzime shumė mė tė vogla.

Autori Bekim Thaqi ėshtė studiues i shkencave tė sigurisė nė nivelin Master

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma