Politikanėt zhvatės e futėn shtetin nė komė

Njohės dhe pjesėmarrės tė jetės politike e institucionale nė vend, pėr gjithė kėtė periudhė tė shtetndėrtimit tė pasluftės, duke parė ngecjet e mėdha nė fuqizimin e shtetit tė ri, konsiderojnė se Republika ėshtė akoma nė komė tė thellė, pėr shkak tė papėrgjegjėsisė sė njė pjese tė madhe tė politikės vendore, si nė pozitė, ashtu edhe nė opozitė.
Republika, nė ditėt e saj mė tė vėshtira.

"Vdekja klinike e shtetit tė Kosovės pėrkthehet nė komoditetin e politikanėve karrieristė e zhvatės tė shtetit, por edhe nė interes tė klaneve tė caktuara pėr vazhdimin e degradimit institucional e pasurimin nė kurriz tė qytetarėve tė Republikės", tha Hidajet Ahmeti,raporton Gazeta Kosova Sot.

Njohės dhe pjesėmarrės tė jetės politike e institucionale nė vend, pėr gjithė kėtė periudhė tė shtetndėrtimit tė pasluftės, duke parė ngecjet e mėdha nė fuqizimin e shtetit tė ri, konsiderojnė se Republika ėshtė akoma nė komė tė thellė, pėr shkak tė papėrgjegjėsisė sė njė pjese tė madhe tė politikės vendore, si nė pozitė, ashtu edhe nė opozitė.

Sipas tyre, kjo gjendje ėshtė e tillė, ngase politika po shkon akoma drejt asgjėsimit tė shtetit ligjor. Pėr shkak tė lidhjeve korruptive politika dhe drejtėsia po e ushqejnė njėratjetrėn nė 'tandem' nė udhėn e paligjshmėrisė sė thellė e tė skajshme nė Kosovė, prandaj zgjidhja shihet vetėm nga njė (r)evolucion demokratik paqė- sor, por i fuqishėm dhe i pandalshėm, pėr ta nxjerrė nga koma vendin, tė cilin e ka katandisur keq klasa dėrrmuese shumicė si politikė e papėrgjegjshme, si nė pozitė, ashtu edhe nė opozitė.

Deputeti i LDK-sė, Adem Salihaj, konsideron kjo lėvizje pozitive si proces mund tė arrihet vetėm me vetėdijesimin gradual tė qytetarėve e qė me siguri do tė marrė kohė. "Kosovės i duhet njė vetėdijesim i madh, pėr ta hequr gjithė kėtė kalbėzim tė shoqėrisė, i cili ka kapluar ēdo sferė . E keqja, e mishėruar nė krim dhe korrupsion, nuk do tė hiqet pėrderisa vetė qytetari nuk e bėn sė pari njė revolucion nė vetėdijen e tij, pėr ta dalluar qartė tė keqen nga e mira. Kriminelėt, bandat dhe hajnat e mashtruesit e llojllojshėm e shfrytėzojnė mungesėn e vetėdijes qytetare pėr ta zhvatur Kosovėn nė tė gjitha mėnyrat e mundshme", potencoi Salihaj

Vdekja klinike e shtetit

Edhe analisti Hidajet Ahmeti konsideron se ėshtė fakt qė Kosova si shtet ėshtė nė vdekje klinike, por fillimisht duhet stabilizuar. "Shteti i Kosovės nė kuptimin e qeverisės ēalon nė masė tė madhe, pikėrisht nga klasa politike udhėheqėse, pasi qė mekanizmat e shtetit i kanė shfrytėzuar dhe po i shfrytėzojnė nė interes tė klaneve e klientelės sė tyre partiake, e jo nė shėrbim tė trupit publik.

Ndryshimi i mendėsisė e mbrapshtė qeverisėse me kėta njerėz ėshtė utopike tė mendohet, por duhet ndryshuar koncepti qeverisės e jo ndryshim fytyrash, por pėr ndryshim pėr nga logjika dhe mentaliteti qeverisės", u shpreh ai. "Vdekja klinike e shtetit tė Kosovės pėrkthehet nė komoditetin e politikanėve karrieristė e zhvatės tė shtetit, por edhe nė interes tė klaneve tė caktuara pėr vazhdimin e degradimit institucional e pasurimin nė kurriz tė qytetarėve tė Republikės. Legjislativi, ekzekutivi dhe Gjyqėsori si tri shtylla tė pushteteve nė Kosovė e qė nė letėr janė si tė pavarura, funksionojnė brenda njė komande tė vetme, e cila ēdo ditė e mė shumė po dėshmohet. Legjislativi duke e reduktuar mandatin e tyre vetėm nė ngritje duarsh e nė shėrbim tė partive politike e jo interesave qytetare, Gjyqėsori si balancues nė mes tė legjislativit dhe ekzekutivit ėshtė shndėrruar nė vatėr tė keqpėrdorimeve e nė shėrbim tė ekzekutivit, e realisht ekzekutivi ėshtė pėrfituesi mė i madh nga kjo anarki e pushteteve, qė realisht i bie se demokracia e nė theks tė veēantė pavarėsia e pushteteve ėshtė vetėm nė letėr", theksoi Ahmeti.

Sipas tij, pavarėsimi i tri pushteteve nė shtetet demokratike ėshtė garanci pėr stabilitet e funksionim normal brenda kornizave demokratike./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma