SBAShK-u sėrish paralajmėron greva

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencės dhe Kulturės (SBAShK), ka paralajmėruar greva nėse nuk arrihet tė nėnshkruhet kontrata kolektive, tė cilės i ka skaduar afati nga 11 prilli i kėtij viti.
Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jashari, ka bėrė tė ditur pėr Ekonomia Online se me kabinetin e ministrit tė Arsimit, kanė punuar nė kontratat e reja, tė cilat kanė afat tre vjeēar.“Javėn e kaluar kemi pasur takime tė vazhdueshme me kabinetin e ministrit Bajrami dhe jam i sigurt, nėse nuk ndodh diēka krejt e papritur, se nesėr ose pasnesėr tė punėsuarit nė arsimin e Kosovės duke filluar nga ēerdhet e deri tek Universiteti do tė kenė kontratėn e tyre. Nesėr kemi pėr t’u takuar me ministrin Bajrami pėr nėnshkrimin e kėsaj kontrate. Po them qė nė tė kundėrtėn SBAShK-u ėshtė i gatshėm pėr grevė”, ka thėnė Jashari.16 ditė mė parė Tė burgosurit e Dubravės kėrcėnojnė me grevė.

Ai gjithashtu ka thėnė se greva nga mėsimdhėnėsit nuk ka tė bėjė me njė ose dy individ por qė pjesėmarrės janė 99 pėr qind tė tyre.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma