Megapaga nė borde, kompanitė publike drejt shkatėrrimit

Nė Kosovėn e pasluftės shumė kompani publike po vazhdojnė qė tė punojnė me humbje, ndėrsa, nė anėn tjetėr, janė bordet dhe menaxhmentet e kėtyre kompanive qė marrin paga tė larta. Analistė dhe opozitarė janė tė mendimit se shumė nga kompanitė publike tona u shkatėrruan qėllimisht nga politika, duke rehatuar militantėt partiakė nėpėr borde dhe duke punė- suar familjarėt.
Salihu: Kompanitė publike gjenden para kolapsit.

"Drejtuesit e shumė kompanive publike, pėrveēqė marrin paga tė larta dhe bonuse, ata vazhdojnė tė mos japin llogaridhėnie dhe vazhdon rėnia e mėtejme e vėllimit tė punės dhe veprimtarisė nė kėto kompani publike", shprehet deputeti Enver Hoti,raporton Gazeta Kosova Sot.

Nė Kosovėn e pasluftės shumė kompani publike po vazhdojnė qė tė punojnė me humbje, ndėrsa, nė anėn tjetėr, janė bordet dhe menaxhmentet e kėtyre kompanive qė marrin paga tė larta.

Analistė dhe opozitarė janė tė mendimit se shumė nga kompanitė publike tona u shkatėrruan qėllimisht nga politika, duke rehatuar militantėt partiakė nėpėr borde dhe duke punė- suar familjarėt.

Deputeti Enver Hoti, nga Nisma pėr Kosovėn, theksoi se drejtuesit e shumė kompanive publike, pėrveēqė marrin paga tė larta dhe bonuse, ata vazhdojnė tė mos japin llogaridhėnie dhe vazhdon rėnia e mėtejme e vėllimit tė punės dhe veprimtarisė nė kėto kompani publike. Hoti theksoi se ka vėrejtje tė shumta pėr Qeverinė "Mustafa", lidhur me menaxhimin e kompanive publike, duke thėnė se kjo Qeveri ka pėr detyrė tė jetė mė efikase pėr menaxhimin e kėtyre kompanive publike dhe se nevojitet seriozitet dukshėm mė i madh, meqė kėto kompani kanė rėndėsi pėr vendin.

Tė dėgjueshmit nėpėr borde

Hoti theksoi se ėshtė pėr keqardhje se me fajin e pushtetarėve tanė shumė nga kompanitė publike, paslufte u shkatėrruan qėllimisht nga politika duke paguar bordet me pagesa tė mėdha pėr tė rehatuar militantėt partiakė, dhe pastaj nė kėto kompani i punėsuan familjarėt.

Ndėrsa deputeti tjetėr nga radhėt e PDK-sė, Raif Ēela thekson se duhet tė bėhen pėrpjekje qė bordet tė freskohen me anėtarė tė pėrgatitur profesionalisht dhe moralisht.

Ndėrsa, eksperti i ekonomisė dhe profesori universitar, ndryshe edhe kryetar i Komisionit pėr Zhvillim Ekonomik, Dr. Muhamet Mustafa (LDK) ka thėnė se deri mė tash anėtarėt e bordeve dhe menaxhmenteve kanė pasur shumė benefite, shumė pėrfitime, e nė tė njėjtėn kohė kanė pasur shumė pak llogaridhėnie, dhe pėr kėtė qėllim nė shumė nga kėto kompani publike nuk ėshtė gjendja e mirė.

Analisti Ardi Nokaj theksoi se nuk ka asnjė fije dyshimi se bordet e kompanive publike vazhdojnė qė tė jenė tė mbushura me militantė partiakė, nė vend se nė kėto poste tė jenė me ekspertė. Sepse, edhe nė kėtė Qeveri aktuale shumica e bordeve janė nga partnerėt e koalicionit qeverisės PDK-LDK-Lista Srpska, ndonėse vazhdimisht nė fushatė zgjedhore ishte premtuar se nė borde do tė dėrgohen ekspertė.

Deputeti i opozitės, Salih Salihu theksoi se kompanitė publike funksionojnė me humbje, pėr arsye materiale qė pushteti politik nė vazhdimėsi i synon, pasi duke lėnė nė gjendje tė mjerueshme sektorėt arrijnė edhe t'i privatizojnė mė lehtė, pėr kinse mosfunksionalitet. Sipas tij, nė Kosovė nė pjesėn mė tė madhe tė resurseve publike qė ėshtė kryer procesi i privatizimit, ėshtė pamundėsuar qėllimisht funksionimi i mirėfilltė i kompanive, me tė vetmen arsye qė tė privatizohen mė lehtė dhe mė shpejt. " Sa u pėrket menaxhmenteve dhe bordeve nė kompanitė e caktuara, konsideroj se u caktohen pagesa tė mėdha vetėm qė tė jenė pjesė e bashkėpunimit politik, pra tė largohet funksionaliteti dhe tė vendoset e kundėrta. Kjo mandej ka krijuar pėrshtypjen se kompanitė publike gjenden para kolapsit negativ, dhe kėsisoj duhen tė shiten. Pra, nė ēdo moment tė jetė ndikimi mė i shpejt politik, meqė janė edhe nė vazhdimėsi nė funksion tė aktorėve politikė ", vlerėsoi deputeti opozitar, Salihu. Ai vlerėson se, nė Kosovė, nė pjesėn dėrrmuese tė kompanive e institucioneve publike vendosen zakonisht njerėzit e politikės, njerėzit qė janė super tė dėgjueshėm pėr ēdo vendim politik./kosova sot/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma