Fake news, "made in Kosova"! Fake news, "made in Kosova"!

Nga Fadil Maloku - 1. Nė njė shoqėri qė ėshtė nė proces tė (vetė)kėrkimit tė identitetit tė vetė tė natyrshėm social, kulturor, politik, ekonomik, etj. siē ėshtė kjo e jona, ėshtė e kuptueshme qė tė ketė ad hoc; pranime, refuzime, ballafaqime, pėrjashtime, e kontestime tė vlerave tona e tė huaja, tė cilat do thoja, thellėsisht e cėnojnė terezinė identitare tė shqiptarėve tė Kosovės dhe atyre nė Shqipėri.
2. Nė njė hulumtim empirik tė sponsorizuar nga ndėrkombėtarėt, kam parė pėr sė afėrmi se trendi i rikthimit tė tė rinjve kosovar kah identiteti ynź shekullor, ėshtė tejet evident dhe shumė i "prekshėm" me briskun e mprehur sociologjik!

3. Ndėrkaq, paragjykimet dhe stereotipet e disa; gazetareve dhe medieve mercenare, s'bashku me disa matrapaz vendas – kujtoj qė do mbesin vetėm kalimtare, dhe njė kujtim i hidhur pėr; joprofesionalizmin dhe papėrgjegjėsinė sociologjike!
Ose, si do shtonim sot; njė fake news!

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma