Ju qė i thoni Jo Amerikės, po ēoni ujė nė mulli tė Rusisė

Nga Arbana Xharra - Senatori John McCain erdhi nė Kosovė, nuk ėshtė pak pėr ne qė nė kėtė periudhė kur Rusia po e shtrinė ndikimin mė tė madh nė rajon, te ne vjen ky zyrtar me ndikim global.
Rusia ėshtė duke e armatosė Serbinė, bėri pėrpjekje tė shtrijė zinxhirin e saj pėrmes Malit te Zi.

Puēi kundėr Gjukanoviqit dyshohet tė jetė planifikuar nga Moska.

Ndėrkohė nė Maqedoni ėshtė e qartė se ka shtrirė duar e kėmbė Putini.

Ne jemi tė rrethuar nga ndikimi rus, i cili me automatizėm e fuqizon Serbinė.

Vuēiq fitoi bindshėm, kjo tregon se shantazhi, qė skena politike e Beogradit po i bėn Perėndimit me Rusinė ėshtė duke prodhuar rezultat. Ēfarė po kėrkojmė ne?! Nė momentin mė kritik, kur sėrish Amerika rikthen fokusin e saj duke rikonfirmuar aleancėn me shqiptarėt, ne pėr qėllime krejtėsisht politike i themi-JO.

Jo vetėm opozita, por edhe partitė e koalicionit kanė deputetė qė kalkulojnė nė vota, ata me prejardhje nga Dukagjini qė kanė dalė kundėr Demarkacionit.

Nuk ėshtė vetėm liberalizimi i vizave, ėshtė mė shumė se kaq.

Ju s'e keni dert izolimin tonė, gjė e cila u dėshmua sa prej jush keni pasaporta tė Shqipėrisė e pa harruar faktin se secili prej jush, pozitė e opozitė, udhėtoni me para tė shtetit poshtė e pėrpjetė.

Pasojat e kėtij ngėrēi qė e keni krijuar do tė na kushtojnė.

Nėse i thoni JO Amerikės ju po ēoni ujė nė mullirin e Rusisė!

Prandaj, koha e fundit pėr t'u pozicionu qartė. Nuk ka mė pozicion win-win!

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma