Mbi 800 biznese kundėrshtojnė pakon e re fiskale

813 biznese kosovare i janė drejtuar ministrit tė Financave, Avdullah Hoti, dhe drejtorit tė ATK-sė Sakip Imeri, me njė letėr ku ato kundėrshtojnė fiskalizimin e ri i cili parashihet nė pakon e re fiskale.
Me fiskalizimin e ri ato detyrohen tė heqin arkat fiskale dhe tė blejnė pajisje tė reja fiskale.

“Ne kompanitė e kundėrshtojmė fiskalizimin e ri qė po synoni tė ua impononi bizneseve. Duke pasur parasysh se ne jemi tatimpagues tė rregullt tė fiskalizuar me arka dhe printer fiskal qė nė fillim tė aktivitetit tonė biznesor, e shohim si tė dėmshme dhe jo qėllimmirė ndryshimin e udhėzimit administrativ pėr arka fiskale, i cili do tė na imponojė heqjen e arkave ekzistuese dhe vendosjen e sistemit tė ri fiskal.

Ne kundėrshtojmė ēfarė do kosto shtesė pėr fiskalizim tė cilėn e konsiderojmė tė panevojshme duke marrė pėr bazė se ne pėrmes arkės fiskale deklarojmė ēdo shitje dhe tė njėjtėn e raportojmė nė ATK.

Vendosjen e sistemit tė ri fiskal e konsiderojmė tė dėmshme pėr biznesin tonė pėr shkak tė kostos sė lartė dhe ju njoftojmė se tė njėjtėn do ta kundėrshtojmė nė ēdo formė. Ky ėshtė mosbesim ndaj nesh si tatim-pagues tė rregullt dhe rėndesė shtesė nė njė kohė kur presim qė Qeveria tė ndihmojė bizneset tona me lehtėsira nė tė bėrit biznes dhe jo na rėndojė me kosto shtesė pėr njė raportim tė cilin e kryejmė pėrmes arkės fiskale.

Mbesim me shpresė se ky shqetėsim i yni do tė merret nė konsideratė”, thuhet nė letrėn e bizneseve dėrguar ministrit tė Financave, Avdullah Hoti, dhe drejtorit tė ATK-sė Sakip Imeri./express/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma