Qeveria po injoron mėsimdhėnėsit e paraluftės

SBASHK-u ka njoftuar se tė punėsuarit nė arsim para luftės me pėrvojė nėntėvjeēare pritet tė marrin pension nė vlerėn e 75-pėrqindėshit tė pagės qė merr njė mėsimdhėnės aktualisht, shkruan sot Gazeta "Zėri".
Rreth 22 mijė mėsimdhėnės kosovarė llogaritet se kanė qenė tė angazhuar nė periudhėn dhjetėvjeēare (1990-99) nė procesin mėsimor.

Projektligji pėr t’i kompensuar mėsimdhėnėsit e viteve tė ’90-ta ka qenė paraparė qė tė dalė nė diskutim publik dhe menjėherė t’i dėrgohet Qeverisė pėr shqyrtim nė muajin prill tė vitit 2013.

Por, qė nga atėherė ky projektligj nuk ka dalė ende pėr miratim nė Kuvend.

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencės dhe Kulturės (SBASHK) ka bėrė tė ditur se kanė marrė premtimin e Qeverisė qė projektligji javėn e ardhshme tė dorėzohet nė Qeveri.

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka thėnė pėr gazetėn “Zėri” se SBASHK-u ėshtė nė pritje qė Qeveria tė vendosė javėn e ardhshme pėr ligjin pėr vitet e 90-ta dhe pėr Kontratėn e Re Kolektive, sė cilės, sipas tij, tashmė i ka kaluar afati.

Jasharaj thotė se anėtarėsia e sindikatės po pret qė kėto dy ēėshtje tė realizohen.

“Me BSPK-nė dhe me kryeministrin Isa Mustafa patėm njė takim ku u diskutua edhe ēėshtja e ligjit tė viteve tė 90-ta. Kryeministri ėshtė i informuar sepse komisionet kanė punuar dhe ka premtuar se do ta procedojė me tė shkruar nė Qeveri projektligjin. Kam besim se nė javėn e ardhshme projektligji pėr vitet e ’90-ta do tė shkojė nė Kryeministri dhe unė besoj qė ai do ta procedojė. Pastaj jemi nė pritje se janė bėrė tė gjitha pėrgatitjet qė tė bėhet edhe nėnshkrimi i kontratės kolektive”, ka thėnė Jasharaj.

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma