(Pa) Barazia gjinore

Nga Ardiana Blakēori - Barazia gjinore nė shoqėrinė tonė ėshtė duke u ndeshur ēdo ditė e mė shumė me probleme tė mėdha. Nėse ne e kuptojmė barazinė gjinore vetėm dallimin midis koncepteve burrė dhe grua atėherė nuk do tė thotė se ne kemi arritur tė bėjmė realizimin e barazisė gjinore, por mbi tė gjitha barazia gjinore duhet tė bazohet nė tė drejtat humane/njerėzore qė duhet t`i ketė ēdo shoqėri apo individ.
Shoqėria jonė e ka mjaft tė vėshtirė qė ta bėjė realizimin e barazisė gjinore. Mirėpo duhet gjetur arsye se pse gjithė kjo vėshtirėsi. A mos vallė se ne jemi shoqėri qė modernen e pranojmė me vėshtirėsi, a mos vallė ka ndikuar okupimi shumėvjeēar i serbėve, apo vetė ne si shoqėri kemi tė konceptuar se gruaja nuk mundet tė bėjė gjėrat mė mirė se sa burri ose ne jemi vazhdimėsi e shoqėrisė patriarkale dhe nuk mundemi tė ballafaqohemi me faktin se duhet hap pas hapi tė pėrqafojmė stadet e zhvillimit shoqėror modern.

Faktet aktuale tė ofruara tregojnė se kuota 30% ka qenė e domosdoshme pėr tu bėrė, ngase nė tė kundėrtėn as ky numėr i vogėl i grave nuk do ishte prezent nėpėr institucione.

Problematikat sociale tė krijuara nė vendin tonė kanė bėrė qė edhe gruaja tė jetė viktimė e tyre. Edhe pse kohėve tė fundit ėshtė vėrejtur njė ngritje e punėsimit edhe tė gjinisė femėrore prapė se prapė nuk ėshtė e njė niveli tė kėnaqshėm.

Dihet mjaft mirė se barazia do tė arrihej nėse numri i burrave dhe grave tė punėsuar/a do tė ishte i/e barabartė mirėpo edhe pse ne thėrrasim nė barazi gjinore e qė nėnkupton se jo vetėm barazi tė ketė vetėm pėr gratė por edhe pėr burrat, por nė kėtė situatė qė ne gjendemi shihet shumė kjartė se gruaja ėshtė shumė mė pak e pavarėsuar ekonomikisht se sa mashkulli, e pėrfaqėsuar nė institucione shumė mė pak, nė vendet dhe proceset vendimmarrėse, nė udhėheqjen e bizneseve etj.

E gjithė kjo ka ndikuar qė ajo tė pėrfundojė njė shtėpiake/amvise e cila mundet shumė lehtė tė jetė rast social i dhunės nė familje, apo tė pėrfundojė njė grua e trafikuar. Shumica e grave sot durojnė dhunėn nė familje vetėm pėr shkakun se ato nuk kanė se ku tė shkojnė, ngase nė tė kaluarėn ju ėshtė mohuar e drejta e shkollimit, e qė pėr pasojė tani nuk mundet as tė punėsohet. Shumica nga gratė edhe pse gėzojnė njė biznes tė tyre privat apo merren me kultivimin e kulturave bujqėsore ajo pronė nuk ėshtė e tyre por e burrave ose vėllezėrve tė tyre.

Nga kjo mund tė nėnkuptojmė se edhe pėrkundėr asaj se kemi ligjin pėr trashėgiminė nė pronė ato nuk e gėzojnė atė. Edhe pėrkundėr pėrpjekjeve tė shumta qė sot gruaja bėnė pėr tu afirmuar dhe pėr tė arritur krijimin e njė personaliteti tė mirėfilltė ato prapė se prapė do tė hasin nė vėshtirėsi pėrkundėr burrave tė cilėt kanė njė ngritje shumė mė tė theksuar nė krahasim me to si nė pozitat vendimmarrėse, ato tė bizneseve…


Gruaja sot edhe pėrkundėr shumė vėshtirėsive duhet tė duartrokitet pėr guximin qė ka, pėr tu ballafaquar me shumė barriera tė krijuara nga shoqėria jonė pėr tu avancuar. Shoqėria jonė duhet ta ketė kėtė guxim tė pranoj se gruaja dhe burri janė tė barabartė, se gruaja mund tė jetė e aftė tė udhėheqė njė ministri, njė komunė, njė biznes tė madh. Shoqėria jonė duhet tė ndihmojė, tė lejoj dhe tė ballafaqohet me zhvillimin e shoqėrisė.

Ky tranzicion kulturor duhet tė ndodhė, duhet tė jemi tė gatshėm tė pranojmė se ky tranzicion kulturor do tė krijojė barazi gjinore si nė aspektin ekonomik, politik, kulturor etj. Duhet tė jemi tė gatshėm tė pranojmė se si gratė, si burrat munden tė jenė tė barabartė nė punė, karrierė, pėrfaqėsim, vendimmarrje etj.

E ardhmja ėshtė e jona, ne jemi ata qė mundemi ta ndryshojmė. Jemi shtet ligjor dhe demokratik me tė gjitha tė drejtat e barabarta, korniza ligjore e krijuar nė Kosovė ėshtė aq e bollshme dhe nuk mundemi tė ankohemi se nuk kemi bazė ligjore pėr barazi gjinore ku dihet mjaft mirė se Ligji pėr Barazi Gjinore ekziston, e vetmja brengė e jona duhet tė jetė se sa ne jemi duke punuar qė ta implementojmė kėtė ligj, duhet punė e jashtėzakonshme nga tė gjithė ata zyrtarė tė cilėt janė tė thirrur pėr barazi gjinore dhe vetė shoqėrisė sonė qė tė ndihmojnė nė realizimin e kėsaj tė drejte demokratike. /rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: musasabedini@hotmail.com

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
info@rajonipress.com
Plasma