Musliu takoi kryetarin e komunės sė Gjilanit Lutfi Hazirin

Nė selinė e Kėshillit Kombėtar Shqiptar (KKSH), kryetari Jonuz Musliu, u takua me kryetarin e komunės sė Gjilanit, Lutfi Haziti, gjatė njė vizitė qė i bėri Luginės sė Preshevės.
Gjatė takimit ėshtė diskutuar pėr mbrojtjen e tė drejtave tė shqiptarėve dhe avancimin e tyre konformė standardeve ndėrkombėtare dhe praktikave mė tė avancuara rajonale. Duke vėnė theksin nė ēėshtjet e arsimit, kulturės, informimit dhe pėrdorimit zyrtarė tė gjuhės dhe shkrimit shqip, sikur dhe ēėshtjet me rėndėsi tė veēantė pėr shqiptarėt e Preshevės, Bujanocit dhe Medvegjės.

Tema e veēantė ishte edhe qytetarėt e pa dukshėm juridikisht, pėrkatėsisht banorė tė Luginės sė Preshevės qė pėr shkak tė procedurave diskriminues me pasivizimin e vendbanimeve e qė po i mohohet dokumentacioni personal dhe njėkohėsisht nuk po munden tė sigurojnė as edhe dokumentet nga Republika e Kosovės.

U akorduan qė bashkėrisht pėr gjitha tema tė rrisin angazhimin dhe intensifikojnė pėrpjekjet pėr t`i zgjidhė ēėshtjet konkrete e posaēėrisht pėr pajisjen me dokumentacion tė tė gjithė shqiptarėve qė jeton qoftė nė Kosovė qoftė nė Luginėn e Preshevės./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma