Varrezat e Gjilanit

Nga Demir Krasniqi
Tuj shėtitė pėr rreth qyteti –
Po m’ rrahė zemra si valė deti !
Kur pashė varret, fort u kėnaqa –
S’ pashė rrethojat me shajkaqa !

Se varrezat e Gjilanit –
S’ duan shajkaqat e Millanit !
Kujtoj t’ Shtunėn, atė ditė pazari –
Kur u rrėzua Car Llazari !

Eu, Gjilan – qytet i plisit,
I banė nderė Mulla Idrisit !
Eu, Gjilan – qytet i nderit,
I banė nderė Idriz Seferit !

Eu, Gjilan – qytet i dheut,
I banė nderė ti, Skėnderbeut !
Eu, Gjilan – qytet i globit,
Iu banė nderė dėshmorėve t’ kombit !

Ma poshtė, Shkolla “Abaz Ajeti” –
Shkronjėn “T” e mbanė pėr veti !
Shkronja “T” – kujtim pėr Titėn ,
Nxėnėsve tanė ua ndalė rritėn !

Gjilan, mė 11. 04.2017.

Demir Krasniqi

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma