Hilmi Jashari mbanė ligjėratė nė Universitetin e Gjilanit

Gjilan - Hilmi Jashari Avokati i Popullit tė Kosovės ka qėndruar nė Universitetin “Kadri Zeka” nė Gjilan ku ėshtė pritur nga Rektori Bajram Kosumi dhe udhėheqės tjerė tė Universitetit. Nė kėtė takim rektori Kosumi e ka njoftuar avokatin Jashari rreth punės dhe aktiviteteve tė UKZ-sė, ndėrsa Avokati i Popullit e ka pėrgėzuar rektorin pėr zhvillimet e deritashme.
Mė pas Avokati i Popullit ka vazhduar me ligjėratėn e tij nė kuadėr tė programit “Guest Speaker” tė Universitetit “Kadri Zeka” nė Gjilan, me temėn: “Roli dhe rėndėsia e avokatit tė popullit nė Kosovė”.

Fillimisht Shpresė Qamili Prorektore pėr Mėsim, Kėrkime Shkencore dhe Ēėshtje tė Studentėve nė emėr tė Rektorit Bajram Kosumi ka falėnderuar Avokatin e Popullit duke thėnė se eksperienca e tij do tė shėrbej si model pėr studentėt e Universitetit tonė.

Avokati Hilmi Jashari para stafit akademik e administrativ dhe studentėve nė ligjėratė me temėn: “Roli dhe rėndėsia e avokatit tė popullit nė Kosovė” ka folur pėr pajisjen e kėtyre studentėve me njohuri rreth gjendjes sė pėrgjithshme tė tė drejtave tė njeriut nė Kosovė dhe funksionimit tė Institucionit tė Avokatit tė Popullit qė nga themelimi e deri mė sot, duke pėrfshirė punėn me ankesa, bashkėpunimin me institucione vendore dhe ndėrkombėtare, praktikat mė tė mira, por gjithashtu edhe sfidat dhe problemet me tė cilat ballafaqohet.

Nė kuadėr tė ligjėratės, nė fund ishte paraparė edhe njė sesion me pyetje dhe pėrgjigje, ku studentėt patėn rastin qė tė pyesin pėr ēėshtje tė ndryshme./rajonipress/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma