Pėrse Gjykata donte ta lironte shqiptarin e akuzuar pėr vrasjen e dyfishtė?

Ėshtė gjykata ajo qė vendos nėse pas kalimit tė 48 orėve duhet dhe sa duhet tė mbahet personi nė paraburgim. Dhe, nė rastin e shqiptarit, kjo gjykatė kishte vendosur pėr lirim.
Vrasja e dy shqiptarėve dhe plagosja e njė tė treti qė ndodhi nė Bazel mė 9 mars, me tė drejtė pati tronditur qytetarėt dhe pati bėrė bujė nė media. Mėnyra e vrasjes qė ngjante me qėrimin e hesapeve nga bota e mafisė ishte ajo qė bėnte mė shumė pėrshtypje.

Ndėrkohė, sot nė mediat e kėtushme (edhe nė albinfo.ch) ėshtė publikuar lajmi pėr arrestimin e njėrit nga dy tė dyshuarit pėr pjesėmarrje nė vrasje. Ai ėshtė shtetas shqiptar, 41 vjeēar. Por pėrtej kėtij lajmi njė televizion lokal (TV Basel) bėn tė ditur se ky arrestim ėshtė bėrė shumė mė herėt “disa javė” para se tė publikohej lajmi!

Por pėrse atėherė Prokuroria Publike e ka mbajtur sekret deri sot lajmin?”, pyet TV Basel. Sipas procedurės sė njohur, pas arrestimit tė njė personi, prokuroria ka 48 orė kohė qė tė bėjė te Gjykata pėr masa tė detyruara tė bėjė kėrkesėn e argumentuar pėr t`i caktuar tė dyshuarit burgun pėr hetime, pėrcjell albinfo.ch. Ėshtė gjykata pastaj ajo qė vendos nėse duhet dhe sa duhet tė mbahet personi nė paraburgim. Dhe, nė rastin e shqiptarit, kjo gjykatė kishte vendosur pėr lirim.

Prokuroria pastaj ka ushtruar ankesė, e cila e ka ndalur lirimin e tė dyshuarit, duke e kaluar lėndėn nė Gjykatėn e apelit, ka sqaruar njė zėdhėnės i prokurorisė. Kėshtu, shqiptari ka vazhduar tė qėndrojė nė burgun e hetimeve. Vetėm pasi qė ėshtė siguruar se vendimi pėr mbetjen e tij nė burg ėshtė pėrfundimtar, prokuroria ka vendosur ta bėjė publik lajmin pėr arrestimin. Prandaj ky lajm nuk ishte publikuar mė parė por vetėm sot. Ndėrkaq, mbeten tė panjohura arsyet e gjykatės pėr vendimin qė ta lironte shqiptarin.

http://www.albinfo.ch/perse-gjykata-donte-ta-lironte-shqiptarin-e-akuzuar-per-vrasjen-e-dyfishte/

Vėrejtje!

Rajoni Press nuk do tė botojė shkrime qė nuk i pėrmbushin kriteret dhe standardet profesionale tė gazetarisė bashkėkohore.

Nuk do tė ketė pėr askėnd mbyllje apo censurė,por jemi tė fokusuar qė nė kėtė agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni tė plotėsojnė kriteret profesionale.

Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet tė shkelin parimet etike (gjuhėn e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e ēfarėdoshme).

Agjencia Rajonale e Lajmeve i emėrtuar Rajoni Press, ėshtė krijuar ekskluzivisht pėr ta informuar shpejt, drejtė, saktė dhe objektivisht lexuesin, kudo qė ndodhet.
Materialet dhe informacionet e natyrave tė ndryshme nuk mund tė shtypen apo kopjohen pėr qėllime pėrfitimi.
Impresum: Shqip | English
Marketingu: Shqip | English
Kontakti: [email protected]

Rajonipress.com
Tė gjitha tė drejtat janė tė rezervuara.
[email protected]
Plasma